09 Јуни, 2023
0.0257

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа

Објавено во: Македонија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот Стево Пендаровски побара на законските измени за игрите на среќа да не се брза со процедурата со европско знаменце. Шефот на државата бара претходно да се поведе сеопфатна и стручна дебата со цел да се дојде до балансирано решение во интерес и на вработените и на граѓаните.

– Имам барање за средба од луѓе од Здружението за игри на среќа и тоа ќе го сторам. Јас не сум експерт за таа област и е потребна стручна дебата. Затоа апелирам, тој предлог-закон да не оди со европско знаменце туку да се соочат сите аргументи низ стручна дебата и да се дојде до вистинско и балансирано решение бидејќи имаме доста голем број на вработени во таа индустрија, но секако дека треба да се има предвид и интересот на граѓаните. И да нагласам, таквата дебата не треба да трае само три дена – искоментира Пендаровски.

Ваквиот коментар на Пендаровски следуваше по средбата со австрискиот претседател Александар Ван дер Белен, кој исто така беше запрашан од медиумите како ги коментира законските измени, ако се знае дека инвестиции во овој бизнис има и од Австрика.


Можеби ќе ве интересира

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“