15 Декември, 2019
0.0222

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Објавено во: Македонија 12 Ноември, 2019

Македонскиот шеф на државата Стево Пендаровски денеска ќе оствари средба со францускиот претседате Емануел Макрон во Елисејската плата во рамките на  Парискиот мировен форум. 

Македонскиот претседател ќе присуствува на покана на Макрон заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот на кој ќе се дискутира за глобалните предизвици, а Пендаровски наедно учеството ќе го искористи од прва рака да дознае каква е перспективата на Македонија кога станува збор за отпочнувањето на преговорите со ЕУ и конкретно што ќе значи за официјално Скопје новата методолохија која ја бара Франција од земјите од Западен Балкан.

Според најавите, пораката на македонскиот до францускиот претседател ќе биде дека Македонија нема алтернатива за евроинтеграциите, односно дека не е прифатливо ништо друго како понуда освен членство во ЕУ.

Ова е прв состанок на македонски политичар со Макрон на највисоко ниво по минатомесечниот неуспех на врвот на ЕУ да постигне договор за почеток на преговори за членство со државата, токму поради отпорот на францускиот претседател.

Иако се смета за многу значаен состанок, Пендаровски не очекува дека може многу брзо Макрон ќе се предомисли во својот став, но и дека Македонија е подготвена да прифати каква било методологија што ја бара Париз само да остане во процесот.

„Да сме на чисто, да сме ние на чисто, ние сме мала земја со добри аргументи што ќе му бидат предочени на таа средба. Но, да не одиме со преголеми очекувања зашто никој не може да го разубедува францускиот претседател“, изјави претходно Пенадровски за своите очекувања во Париз..

Иако сега можеби изгледа далеку, од мај идната година кога треба да се одржи Самитот на Европската унија во Загреб, земјава ја дели само половина година. Во политичките кругови засега лебди оптимизмот дека може да се исправи историската неправда и дали шефот на државава ќе успее да го убеди Макрон дека Македонија заслужува да ги отвори преговорите со Унијата, се разбира со ветување дека во претстојниот период ќе се постигне многу поголем напредок на планот на реформите што од нас се бараат. 


Можеби ќе ве интересира

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Какво време да очекуваме од утре?

Какво време да очекуваме од утре?

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Тетово и Битола утрово високо загадени

Тетово и Битола утрово високо загадени

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда