25 Февруари, 2024
0.0254

ПЕСКОВ: ЗАПАДОТ НЕ ГО РАЗБИРА ИСТОРИСКИОТ ДЕЛ ОД ИНТЕРВЈУТО - Портпаролот на Кремљ откри зошто Путин секогаш доцни

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Американската публика најверојатно ќе има потешкотии да го прифати историскиот дел од интервјуто на претседателот Владимир Путин со Такер Карлсон, но експертите ќе бидат заинтересирани за тоа, изјави прес-секретарот на Русија, Дмитриј Песков.

- Да, овој историски дел веројатно ќе биде многу тешко да се согледа на Запад, меѓу западните гледачи и читатели. Но, има огромен број експерти за нашата земја, има огромен број историчари, и историчари во Источна Европа, кои исто така ќе биде многу заинтересиран, сигурно. Затоа, овој историски дел ќе има своја публика - рече Песков.

Тој нагласи дека Путин се потпира на длабоко познавање на историјата, неговиот историски поглед на светот не е од емотивна природа, туку се заснова на специфично познавање на примарните извори.

- И тој ги избра тие примарни извори за да аргументира што ќе каже за Украина - рече секретарот за печат и додаде дека папката со копии од писмата на Богдан Хмелницки до Москва е подготвена за Карлсон токму на иницијатива на претседателот.

Песков истакна дека САД традиционално имаат мал интерес за надворешни работи и малку знаат за тоа.

- Затоа беше многу важно да се пренесе идеологијата на Путин на обичните Американци - рече тој.

Според него, Карлсон, кој е огледало на американското општество, искрено се обидел да го сфати тоа и им дал можност на своите слушатели да продолжат со овие обиди.

Песков го привлече вниманието на обвинувањата против Карлсон дека не поставувал премногу тешки прашања.

- Ќе кажам дека западната публика веројатно имаше среќа што Карлсон не ги остри работите. Затоа што ако имаше многу остри формулации, ќе имаше многу остри одговори на нив, можеби на многу луѓе тоа не би им се допаднало - заклучи Песков.

Медиумите пак, на големо пишуваат дека рускиот претседател Владимир Путин ја демонстрираше својата моќ над Такер Карлсон пред интервјуто на поранешниот водител на Фокс њуз со шефот на Кремљ, оценува Business Insider и додава дека тоа било само увертира за „вртење на пареа“ за време на тој разговор.

Се вели дека Карлсон објавил клип во кој ги сумирал неговите впечатоци по интервјуто со рускиот претседател.

Во тој клип, објавен на веб-страницата на Карлсон, американскиот новинар изјавил дека Путин „задоцнил неколку часа“ на интервјуто, кое траело вкупно два часа.

Бизнис инсајдер потсетува дека Путин редовно ги остава луѓето да го чекаат, што, според оваа американска веб-страница, е тактика да се покаже доминација над луѓето што ги среќава, вклучително и светските лидери.

Се потсетува дека во 2018 година, за време на самитот на претседателите на Русија и САД во финската престолнина Хелсинки, Путин го оставил неговиот тогашен американски колега Доналд Трамп да го чека околу еден час.

Ројтерс објави дека шефот на Кремљ исто така доцнел околу 50 минути на средбата со папата Франциско одржана во Ватикан во 2015 година.

Радио Слободна Европа објави дека Путин во 2014 година ја натерал тогашната германска канцеларка Ангела Меркел да го чека на приватен ручек повеќе од четири часа.

Бизнис инсајдер вели дека Карлсон бил последната жртва на играта за моќ на Путин.

Американскиот новинар во веќе споменатиот клип изјавил дека Путин за време на интервјуто „започнал со исклучително детална историја од 9 век и формирањето на Русија од племе во нација, како и со улогата на Украина во тоа“.

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката