08 Август, 2020
0.0312

По долго време повеќе испишани од примени: Од ГОБ „8 Септември“ заминале 15 излекувани пациенти од Ковид-19

Објавено во: Македонија 08 Јули, 2020

По подолг период, денеска во ГОБ „8 Септември“ испишале 15 пациенти кои успешно се излекувани од корона вирусот, вели директорот на оваа здравствена институција, д-р. Христијан Костов.

Тој потенцира дека во последните неколку дена бројот на пациентите кои ги хоспитализираат е помал, од оние кои си заминуваат дома. Денеска примиле само 8 пациенти, што според д-р. Костов е далеку помалку од пред една недела кога дневно хоспотализираа и до 20 болни од корона вирусот, а испишуваа по еден до двајца.

-Состојбата е далеку од одлична, но се подобрува. Денеска си заминаа 15 излекувани пациенти, а примивме само 8, што практично и не можеше да се замисли во изминатиот период. За жал има и многу млади пациенти кои се со најтешка клиничка слика. Имаме пациентка од 28 години со тешка пневмонија, но засега е добро. Имаме и пациент од 37 години, кој исто така е со тешка клиничка слика. Ги лекуваме со исклучително скап лек, актембра. Само една доза чини 100.000 денари. До сега го примија 20-тина пациенти во најтешка состојба и само двајца не успеаа да се изборат со болеста. Кај останатите даде одлични резултати, вели д-р. Костов.

Директорот на ГОБ „8 Септември“ потенцираше дека во моментов имаат нови 10 дози од овој лек, односно за 10 пациенти и тоа, како што вели, е донација од една приватна компанија.

А.Б.

 

Можеби ќе ве интересира

Мери Николова Буџаку тврди дека Албанец ќе биде премиер на земјава

Мери Николова Буџаку тврди дека Албанец ќе биде премиер на земјава

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар