04 Декември, 2021
0.0266

По неколку мирни денови нов земјотрес го стресе Скопје

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2016

Послаб земјотрес со магнитуда од 1,9 степени по Рихтер денеска 20 минути по 13 часот е регистриран во главниот град.

После неколку мирни денови отако Скопје беше погодено од серија земјотреси слабо тресење на земјата е забележано во  источниот дел на скопското епицентрално подрачје каде што всушност и бил епицентарот кој според Европската макросеизмичка скала бил со интензитет од 3 .

Малкумина го почуствуваа денешниот земјотрес бидејќи не бил толку силен.

Серијата земјотреси што се случија изминатите денови во Скопје  отворија многу прашања.

Дали се безбедни објектите, колкава јачина на земјотрес можат да издржат, колку градежниците ги почитуваат законите и внимаваат при градбата кога се во прашање сезимичките стандарди. Од Институтот за земјотресно инжинерство и инжнерска сезимологија (ИЗИИС) дека сите објекти проектирани и градени согласно важечките техничките прописи можат да ги издржат максималните очекуваните сеизмички дејства.Трошокот еден објект да биде сеизмички издржлив е занемарлив во однос на штетата што може да се случи ако објектот не е проектиран и изведен согласно сеизмичките прописи и стандради, вели во интервју за Фактор професор д-р Влатко Шешов, раководител на одделот за Геотехника и Специјални Објекти во ИЗИИС.

Целото интервју прочитајте го овде.

А знаете ли како најлесно да си го осигурате домот од земјотрес?

Информирајте се овде!

Можеби ќе ве интересира

МИНИСТЕРСТВОТО СЕ КОРЕГИРАШЕ: Има повеќе заболени и повеќе смртни случаи во последното деноноќие

МИНИСТЕРСТВОТО СЕ КОРЕГИРАШЕ: Има повеќе заболени и повеќе смртни случаи во последното деноноќие

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв