16 Октомври, 2018
0.2526

Пред денот на Трудот со нов закон за работни односи

Објавено во: Македонија 25 Април, 2018

Во собраниска процедура наскоро се очекува да влезат предлог измените на Законот за работни односи и тоа е покренато на неколку дена пред одбележувањето на 1 мај денот на трудот.

„Владата на Република Македонија на 65-та седница го усвои текстот на предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи со кој се унапредуваат работничките права“, соопштија од Владата. 

Речиси сите синдикални и работнички организација најавија дека на 1 мај ќе излезат на протести на кои ќе ги истакнат барањата за подобрување на работничките права, а дел од нив во изминатиот период имаа чести средби со премиерот и надлежните министри за вклучување на овие барања во законските измени. 

Можеби ќе ве интересира

Не возиме велосипеди, но ќе возиме ли електрични тротинети?

Не возиме велосипеди, но ќе возиме ли електрични тротинети?

Дурловски, Дамовски, Јовановски бараат амнестија, ама таа да се вика „правда“

Дурловски, Дамовски, Јовановски бараат амнестија, ама таа да се вика „правда“

Утре ќе се крои судбината на уставните измени

Утре ќе се крои судбината на уставните измени

Трпеноски за Фактор: Има опции за амнестија, ама по процедура, не со политичка одлука

Трпеноски за Фактор: Има опции за амнестија, ама по процедура, не со политичка одлука

Груевски: Ќе дојде крај на луѓето кои сега прават политички прогон

Груевски: Ќе дојде крај на луѓето кои сега прават политички прогон

Илија Димовски: Не ви е сеедно што ќе се смени името

Илија Димовски: Не ви е сеедно што ќе се смени името

Дурловски се огласи по изјавата на Заев да си простат за 27 април

Дурловски се огласи по изјавата на Заев да си простат за 27 април

Адеми: Грците не се во право, но правилата се тие

Адеми: Грците не се во право, но правилата се тие

Медиумите пишуваат дека денес е Денот Д за Македонија?

Медиумите пишуваат дека денес е Денот Д за Македонија?