18 Август, 2018
0.3040
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Првиот тет а тет на Трамп и Ким поминал успешно

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2018

Првиот тет а тет на историската средба помеѓу американскиот и севернокорејскиот лидер - Доналд Трамп и Ким Џонг Ун поминал успешно како добра основа за договор во понатамошните разговори во Сингапур.

„Направен е голем прогрес и двете страни ќе потпишат договор“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по денешната историска средба со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, во Сингапур. „Средбата помина подобро од очекувањата“, додаде Трамп.

Двајцата претседатели најнапред имаа 40-тина минути тет а тет средба, а потоа се одржа и состанок на двете делегации на највисоко ниво. Главна тема на самитот е денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров.

„Не беше лесно да се дојде до тука, во минатото, практиките и предрасудите работеа против нас и имавме многу опструкции, но надминавме многу од нив и сега сме тука“, изјави северно-корејскиот лидер Ким Џонг Ун. Тој додаде дека многу луѓе ќе мислат дека ова се сцени од некој научно-фантастичен филм.

Ова е прва средба меѓу претседатели на САД и на Северна Кореја.


Можеби ќе ве интересира

ЗНАМИЊА НА ПОЛА КОПЈЕ, ВО ЦРНО: Најдени уште мртви тела во Џенова

ЗНАМИЊА НА ПОЛА КОПЈЕ, ВО ЦРНО: Најдени уште мртви тела во Џенова

Силен земјотрес погоди архипелаг

Силен земјотрес погоди архипелаг

Со дојави за бомби приземји девет авиони во три земји

Со дојави за бомби приземји девет авиони во три земји

(ВИДЕО) ПОПЛАВА: Уби повеќе од 160 луѓе и уништи стотици објекти

(ВИДЕО) ПОПЛАВА: Уби повеќе од 160 луѓе и уништи стотици објекти

(ВИДЕО) САКАА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА ЛУЃЕТО НЕ СЕ ЗЛИ: Авантурата на американски пар заврши крваво-ИСИС ги уби

(ВИДЕО) САКАА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА ЛУЃЕТО НЕ СЕ ЗЛИ: Авантурата на американски пар заврши крваво-ИСИС ги уби

ТРАМП УБЕДЕН: Ништо нема да и платиме на Турција за ослободување на Брансон

ТРАМП УБЕДЕН: Ништо нема да и платиме на Турција за ослободување на Брансон

Дали 39 луѓе го платија со живот „дилот“ меѓу мафијата и власта: Шокантни откритија за изградбата на мостот во Џенова

Дали 39 луѓе го платија со живот „дилот“ меѓу мафијата и власта: Шокантни откритија за изградбата на мостот во Џенова

(ФОТО) КИНЕСКИ АВИОН ИЗЛЕТА ОД ПИСТА: Кружел околу Манила па се срушил на аеродромот

(ФОТО) КИНЕСКИ АВИОН ИЗЛЕТА ОД ПИСТА: Кружел околу Манила па се срушил на аеродромот

Земјотрес ја стресе Италија

Земјотрес ја стресе Италија