12 Ноември, 2019
0.0171

Ременски: Итна санација на оштетените градинки од земјотресот

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2016

Министерката Фросина Ременски соопшти дека Министерството за труд и социјална политика ќе ги прими сите барања на градинките во Скопје кои претрпеле штети за време на земјотресите и по направените проценки ќе бидат издвоени средства за нивно реновирање.

Градинката „11 Октомври“ во општина Бутел која претрпе мали штети од земјотресот одлучено е да биде веднаш реновирана, а за таа намена избран е и изведувач.

- Како Министерство ги направивме сите чекори што се во наша надлежност во делот на инспекцискиот надзор кој што го направивме и врз основа на што дадовме согласност градинката да направи распределба на децата во други две градинки во истата населба за да се отстрани можноста за попречување на работата која што ќе започне, се надевам, следнава недела - рече на денешната прес-конференција министерката Фросина Ташевска Ременски.

Институтот за земјотресно инженерство, којшто извршил увид во зградата на градинката, констатирал сериозни нарушувања на самата градба што и затоа е побарано интервентно коригирање.


Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена