23 Мај, 2019
0.0296

Ременски: Уставот е како една кошула која треба да се адаптира на телото

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018

Пратеничката oд СДСМ, Фросина Ременски денеска на седница во Собранието рече дека нема да повикува никого дали да гласа или не, но наведе дека со Договорот е заштитен јазикот, индентитетот, границите. 

Таа вели дека нашиот идентитет ќе се менува, ќе бидеме граѓани на ЕУ и на светот. 

„Уставот е како една кошула која треба да се адаптира на телото“ - рече Ременски. 

Taa вели дека и во македонското ткиво ако се запрашаме за идентитетот, едни ќе тврдат дека имаат потекло од Александар Македонски, а други вели ќе бидат пред дебата колку сме антички Македонци. 

Според неа, не треба да робуваме на историски тези. 

Таа вели дека се појавува и историска патетика кога се говори дека друг одлучувал за македонскиот народ. 

Можеби ќе ве интересира

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски