01 Март, 2024
0.0273

Ристевска Јорданова: Уставните измени се само дел од барањата на Бугарија, која и во иднина ќе нè блокира

Објавено во: Македонија 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Според екс директорката на Институтот за европска политика, Малинка Ристевска Јорданова која синоќа гостуваше во емисијата „24 Отворено“ на „ТВ24“,  уставните измени се само дел од барањата на Бугарија, која и во иднина ќе нè блокира.

Таа рече дека уставните измени се само дел од бугарските барања кои не се изменети од 2019 година. 

„Проблемот е во тоа што Бугарија не го признава постоењето на македонскиот народ и идентитет и тоа се повторува“, вели Ристевска Јорданова.

Таа додаде дека и со вметнување на Бугарите во Уставот на Македонија, не постои гаранција дека ќе прекинат барањата на Бугарија.

Во следните неколку месеци, ќе се реализира процесот за уставни измени. ВМРО-ДПМНЕ смета дека тие нема да поминат. Бугарија бара внесување на Бугарите во Уставот, а САД предупреди дека ако тие не се случат, тоа ќе има последици по односите со нашиот стратешки партнер. СДСМ вели дека ВМРО-ДПМНЕ треба да одлучи дали е за евроинтеграција или останува со Левица. 

Можеби ќе ве интересира

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали