24 Март, 2019
0.2425
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Само една компанија лета со „ризичниот“ Боинг во Македонија?

Објавено во: Економија 14 Март, 2019

Од авиокомпаниите кои оперираат со летови во Македонија единствено само Флај Дубаи во својата флота користи авиони на Боинг 737 MAX 8  737 MAX 9. 

Засега единствено е познато дека чартер-лет со ваков тип на авион е откажан од Франкфурт до Скопје, според информации кои ги пренесе германски „Билд“ од тамошен експерт за патнички туризам.

Цивилни воздухопловни власти во Македонија ги прекинаа летовите во нивниот воздушен простор со овој модел уште вчера.

Агенцијата за цивилно воздухопловство најави дека нема да се организираат летови со Боинг 737-MAX 8 и Боинг 737-MAX 9 по истрагата за авионската несреќа во Етиопија во неделата.

"Од денес, стапува на сила забраната за слетување и полетување на авиони Боинг 737- MAX-8 и Боинг 737 MAX 9, како и нивен транзит на небото. Ова е превентивна одлука ", рече портпаролот на агенцијата.


Можеби ќе ве интересира

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила