05 Јуни, 2020
0.0345

СЕ СНАОЃА КОЈ КАКО ЗНАЕ И УМЕЕ: Mногу села во ресенско со години немаат јавен превоз

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Во околината на Ресен има повеќе села кои долги години се без јавен превоз, отсечени, и на мештаните не им останува ништо друго освен со сопствени возила да патуваат до градот.

Ова е лесно за помладите, но е потешкотија за постарите луѓе. Жителите на овие села велат дека за туристите јавниот превоз не е проблем, затоа што тие и онака доаѓаат со сопствени возила, но за постојаните жители е тешко.

„Селото Сливница веќе 10 или 15 години нема редовен јавен превоз. Има едно комбе во текот на денот, кое тргнува околу 9 часот наутро и се враќа во 14 или 15 часот, но на тоа човек не може да се ослони, затоа што порано имало линии на два часа. Овде повеќето жители се млади, возат, со своите автомобили одат до Ресен, а постарите мораат да одат со такси кое чини 400 денари затоа што сме на 18 км од градот. Кога би имале редовен превоз, секако дека жителите почесто би оделе во Ресен. Не е само ова село, и во другите е иста состојбата. Има села кои се далеку од градот, лоцирани на 30 км  и мислам дека таму не би било исплатливо некој превозник да земе линија“, вели Владо Калевски од село Сливница.

Билјана Трајчевска од селото Стење вели дека веќе три години се без јавен превоз и тоа е проблем за месното население.

„Секако дека е проблем и за нас и за туристите. Се снаоѓаат луѓето како знаат, со сопствени автомобили  патуваат до градот“, додава таа.

Oд Општина Ресен велат дека на 18 јули 2019 година имале јавен повик, при што се јавиле три компании, од кои една се жали на критериумите, за што упатила жалба до Министерството за транспорт и врски, и сега локалната самоуправа чека одговор од надлежните.

„Секако дека компаниите водат сметка за оддалеченоста и бројот на жители, затоа што на одредени релации има мал број на патници, посебно за релацијата Ресен – Стење – Ресен“, велат од општината.

Се надеваат дека во наредните месеци ќе имаат попрецизна слика, откако ќе добијат повратен одговор од Министерството за транспорт и врски,  и дека ќе се регулира јавниот превоз во повеќето села кои сега се отсечени. 

Сања Атанасовска

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник