13 Јуни, 2024
0.0322

СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ЦЕЛОСЕН КОЛАПС: Уште 186 американски банки се пред пропаѓање

Објавено во: Економија 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

По падот на банката на Силиконската долина (СВБ), американските економистите посочуваат дека уште 186 американски банки се соочени со банкрот - објави The Wall Street Journal.

И тој истакна: „СВБ пропадна откако зголемените каматни стапки ја намалија вредноста на нејзиниот имот, а загрижените клиенти ги повлекоа неосигурените депозити. Во една нова студија, економистите наведуваат дека идентификувале 186 банки кои би можеле да бидат изложени на слични ризици“.

Авторите на написот се повикаа на студија на економисти објавена на Social Science Research Network во која тие ги пресметаа загубите на банките условени од каматната политика на Федералните резерви (американската централна банка).

Банката на Силиконската долина банкротираше за помалку од два дена. Откако изврши неуспешна операција со хартии од вредност, штедачите почнаа наеднаш да повлекуваат средства од нивните сметки.

По продажбата на нејзината британска подружница, акциите на американските банки почнаа да губат позиции. Така, хартиите од вредност на Western Alliance паднаа за повеќе од 44 отсто, а на First Republic Bank речиси за 59 отсто.

Акциите на банките PacWest, Zions и UMB Financial паднаа за 20,7-27,5 проценти.

Американските власти наводно не ја разгледуваат можноста за купување на SVB во стечај. Според министерот за финансии Џенет Јелен, сегашната ситуација е различна од финансиската криза од 2008 година, кога владата спаси многу банки за да ја заштити економијата на земјата.

Студија на Мрежата за истражување на општествени науки сугерира дека 186 американски банки би можеле да пропаднат ако половина од нивните штедачи одеднаш ги повлечат своите средства. Истражувачите формулираа шпекулативно сценарио во кое секоја банка доживеа голем број клиенти и заклучија дека американската Федерална агенција за осигурување на депозити (FDIC) ќе остане без пари.

Студијата беше објавена набргу по колапсот на банката во Силиконската долина (SVB), најлошото неуспех на американска финансиска институција од 2008 година, пренесува „Правда.рс“.

„Нашите пресметки сугерираат дека овие банки се секако изложени на потенцијален ризик од неуспех поради бегство на клиентите, отсуство на друга владина интервенција или докапитализација“, пишуваат економистите.

Дури и ако само половина од штедачите, чии депозити не се осигурани, одлучат да се повлечат, речиси 190 банки се изложени на потенцијалниот ризик од измама на осигурените штедачи, со потенцијално 300 милијарди долари осигурени депозити во ризик, се вели во резимето на студијата.


Можеби ќе ве интересира

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлку златни резерви има во светот?

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлку златни резерви има во светот?

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени