26 Февруари, 2024
0.0230

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

Објавено во: Финансии, Свет 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот кабинет ја доведоа Германија во „сериозна национална криза“, изјави за новинарите во саботата Маркус Содер, премиерот на Баварија. Берлин сега тешко може да најде излез од оваа неволја, предупреди политичарот, додавајќи дека „буџетската вонредна состојба“ на владата најверојатно ќе се претвори во уште еден товар за обичните Германци.

Владата најави укинување на контролите на цената на енергенсите до крајот на годинава. Ограничувањата на цените на струјата и гасот беа воведени во 2022 година за да се заштитат домаќинствата и деловните субјекти од зголемувањето на цените на гасот и електричната енергија бидејќи Германија активно го намалува увозот на енергија од Русија, заедно со многу други земји од ЕУ. Мерката беше воведена како одговор на избувнувањето на конфликтот во Украина.

Ограничувањата требаше да останат во сила најмалку до март 2024 година, но Берлин мораше да ги промени своите планови откако германскиот уставен суд го блокираше нејзиниот обид да префрли 60 милијарди евра (66 милијарди американски долари) од фондот за пандемијата „Ковид-19“ на други проекти.

Според Содер, Шолц и неговиот кабинет немаат апсолутно никаков политички план и се „целосно безумни“, рече политичарот, кој ја води и најголемата партија во Баварија, Христијанско-социјалната унија (ЦСУ). „Оваа влада е банкрот“, додаде тој.

Владата е беспомошна

Седер, исто така, го означи прогласувањето на Берлин за „буџетска вонредна состојба“ како знак на „целосна беспомошност“ на владата.

Шефот на Баварија особено ја критикуваше стратегијата на федералната влада во борбата против поскапувањето на енергенсите, што е резултат на откажувањето од руските енергетски испораки само со субвенции. „Идејата за самосубвенционирање на цените на струјата не функционира. Потребна е поинаква енергетска политика. Тоа е суштината на проблемот“, рече тој, барајќи од Берлин конкретно да го поништи затворањето на своите нуклеарни централи.

Сега, укинувањето на ограничувањата за цените на енергијата ќе доведе до високо ниво на неизвесност за економијата и ќе ги зголеми цените на струјата и за граѓаните и за компаниите, предупреди тој.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување