25 Јули, 2024
0.0265

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

Објавено во: Свет 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Остануваат сè помалку денови до предвремените парламентарни избори во Франција, кои претседателот Емануел Макрон ги распиша по дебаклот на владејачката партија Ренесанса и триумфот на екстремната десница на гласањето во Европскиот парламент.

Бриселската веб-страница „Политико“ објави податоци кои укажуваат дека партијата „Национален собир“, која победи на европските избори, почнала да се откажува од проруската одбранбена агенда што ја заговара со години.

Се вели дека партијата на чело со младиот Џордан Бардела, иако нејзин најистакнат лик сè уште е долгогодишната претседателка Марин Ле Пен, тивко отстрани од својата веб-страница делови од партискиот манифест поврзани со одбранбената политика на Националното собрание. 

Конкретно, беа избришани ставовите во кои се предлага зајакнување на дипломатските односи меѓу Франција и Русија, суспендирање на проектите за унапредување на соработката со Германија и напуштање на интегрираната воена команда на Франција на НАТО.

Политико објави дека со оглед на тоа што Ле Пен и Бардела се очекува да освојат голем број пратеници на претстојната парламентарна седница, отворајќи ја вратата за влез на Националниот собир во владата, па тие настојуваат да го зајакнат својот кредибилитет на меѓународната сцена, пред Французите да излезат на избиралиштата во првиот круг од изборите на 30 јуни, по што следува вториот круг на 7 јули.

Избришаните делови од текстот од веб-страницата на Националниот собир беа од кампањата што Ле Пен ја водеше за претседателските избори во 2022 година, а на крајот загуби од Емануел Макрон.

Манифестот се состоеше од 17 тематски делови кои се однесуваа на различни области од партиската политика.

На веб-страницата на Националниот собир има уште 16 тематски целини, а отстранета е само онаа поврзана со одбраната, некаде по 11 јуни, односно неколку дена по изборите за Европскиот парламент.

Целосниот манифест сè уште е достапен онлајн страница, која повеќе не е поврзана со Националниот собир.

Во избришаниот дел од тој мафест имаше партиски планови за оддалечување на Франција од Вашингтон, а во исто време обид за приближување до Москва.

Во таа програма, која ја промовираше претседателската кандидатура на Ле Пен во 2022 година, беше наведено дека Америка „не секогаш се однесува како сојузник на Франција“, како и идејата дека треба да бараме „сојуз со Русија за одредени прашања“, вклучително и Европската безбедност и борбата против тероризмот.

Во дел од манифестот, кој беше отстранет од веб-страницата на Националното собрание, се наведува и дека Франција треба „веднаш“ да ја напушти интегрираната воена команда на НАТО.

Имаше и предлог „да се стави крај“ на проектите за соработка со Германија во воениот сектор поради „длабоки и непомирливи доктринарни, оперативни и индустриски несогласувања со Берлин“.

Ова се однесуваше на француско-германските планови за заедничко производство на тенкови и борбени авиони од новата генерација.

Политико објави дека Националниот собир ги ублажи некои од своите најконтроверзни изјави во последните месеци.

Така, во март годинава пратениците на оваа партија се воздржаа од изјаснување за давање воена помош за Украина, додека француската ултралевица во парламентот јасно гласаше против тој предлог.

Во истиот месец, Бардел, лидерот на партијата и ѕвезда во подем на француската политичка сцена, изјави за една бриселска веб-страница дека треба да почекаме до крајот на војната во Украина и потоа да донесеме одлука дали Франција ќе ја напушти интегрираната воена НАТО команда.

Бардела се смета за нов премиер на Франција доколку Националното собрание победи на предвремените избори.

Политико.еу, Курир.рс

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден