19 Јули, 2024
0.0246

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот логистички гигант FedEx објави дека ќе укине до 2.000 работни места во Европа за дополнително да ги намали трошоците бидејќи побарувачката за услуги за испорака се нормализира во периодот по пандемијата.

Отпуштањата за поддршка ќе бидат распоредени на 18 месеци и трошоците за носење, вклучително и отпремнина, ќе се движат од 250 до 375 милиони долари. Намалениот број работници треба да и заштеди на компанијата од 125 на 175 милиони долари годишно, најави менаџментот.

Компанијата работи во повеќе од 45 европски земји и територии, вклучувајќи ја и Хрватска, и вработува повеќе од 52.000 луѓе, пишуваат медиумите.

До крајот на следната година, FedEx планира да ги намали трошоците за 4 милијарди долари, вклучително и 1,8 милијарди долари во фискалната 2024 година, која заврши во мај.

Во март тие ја зголемија прогнозата за профитот во фискалната 2024 година, објаснувајќи дека намалените трошоци ќе им донесат поголема заработка по акција, забележува Ројтерс.


И FedEx и неговиот конкурент United Parcel Service (UPS) и другите компании во секторот имаа многу работа во почетната фаза на пандемијата, бидејќи граѓаните во строгото заклучување ги заменија посетите на продавниците со испорака на стоки дома.

Закрепнувањето на патувањата и враќањето на граѓаните во рестораните го сменија трендот, а дополнителна неповолна околност беше и инфлацијата.

И UPS планира да ги намали трошоците оваа година за 1 милијарда долари. Во јануари објави дека ќе укине 12.000 работни места и ќе ги истражи стратешките опции за брокерот за камиони Којот, поради слабата побарувачка и прекумерниот капацитет во секторот.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците