25 Февруари, 2024
0.0375

ШТО САКАШЕ ДА ПОСТИГНЕ ПУТИН СО ИНТЕРВЈУТО СО КАРЛСОН: Зошто го одбра токму него за да му даде интервју?

Објавено во: Свет 12 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Крајот на војната во Украина, НАТО, уапсен американски новинар и „лична врска“ со Трамп беа само дел од темите за кои се разговараше во првото интервју на Путин со западен новинар од почетокот на руската инвазија.

Контроверзното интервју на рускиот претседател Путин со американскиот водител Такер Карлсон траеше повеќе од два часа и беше емитувано на руските државни медиуми, на сопствената веб-страница на Карлсон и на социјалната мрежа X, каде што имаше повеќе од 85 милиони прегледи.

Но, што беше кажано и што добива Путин од ова интервју?

Што рече Путин?

„Целиот состанок, кој траеше повеќе од два часа, помина точно како што беше планирано“, рече Кир Гилс, експерт за Русија и Евроазија во лондонската тинк-тенк Chatham House.

„Тоа беше платформа за Путин да одржи долг монолог во кој го објаснува светот според Владимир, врз основа на исклучително извртено толкување на историјата на Русија и нејзините соседи“, додаде тој.

Првата половина од интервјуто беше како лекција по историја каде Путин зборуваше речиси без престан.

Потоа следеа воведните прашања на Карлсон за тоа дали Путин ја нападнал Украина затоа што му се заканувал можен напад од Америка преку НАТО, на што Путин одговорил: „САД не би извршиле изненадувачки напад врз Русија... дали учествуваме во забава? програма или сериозен разговор?"

Путин го изрази своето вообичаено незадоволство од проширувањето на НАТО кон исток во она што Русија го доживува како своја сфера на влијание.

„Никогаш не се согласивме Украина да влезе во НАТО“, рече Путин.

Тој, исто така, ги нарече борбите поттикнати од Москва во источен Донбас граѓанска војна и рече дека сака да ја изврши „деназификацијата“ на Украина, за која вели дека сè уште трае.

Киев секогаш енергично ги негираше руските тврдења за нацистите.

Запрашан за изгледите за мир, Путин рече: „Ако навистина сакате да ги прекинете борбите, мора да престанете да испраќате оружје“, мислејќи на помошта од Западот за Киев.

„Се ќе биде готово за неколку недели. Толку е потребно“, додаде тој.

Путин зборуваше и за американскиот новинар Еван Гершкович, уапсен минатата година во Русија додека вршеше сопствена работа под обвинение за шпионажа.

Тој рече дека верува оти може да се постигне договор за неговото ослободување „доколку нашите партнери преземат реципрочни чекори“.

Путин го даде досега најсилното навестување што сака за возврат.

Тој зборуваше за руски „патриот“ кој „елиминирал бандит“ во европската престолнина, навидум потврдувајќи ги претходните извештаи дека Русија бара размена на затвореници за Вадим Красиков - осомничениот руски шпион кој уби чеченски сепаратист во парк во Берлин во 2019 година. .

На прашањето кога последен пат разговарал со американскиот претседател Џозеф Бајден, Путин рече: „Не се сеќавам кога разговарав со него“, додавајќи дека двајцата последен пат разговарале пред инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Карлтон никогаш не го спомна поранешниот претседател Доналд Трамп по име, но Путин го спомна тоа.

„Имав личен однос со Трамп“, рече тој и додаде дека му се допаѓа Џорџ Буш.

Зошто Путин го избра Такер Карлсон за интервју?

Путин се согласил да биде интервјуиран од американскиот новинар Карлсон, бидејќи неговиот пристап се разликува од „едностраното“ покривање на конфликтот во Украина во западните мејнстрим медиуми, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Но, историчарката и новинарка Ен Еплбаум има друга теорија: „Кога Карлсон зборува за Путин, неговите зборови одекнуваат во Унгарија и Русија, каде што одекнуваат“, напиша таа во Атлантикот, додавајќи дека тоа е исто како да се каже: „Види, истакнат американски новинар поддржува нас“.

Гилс се согласува, велејќи дека Карлсон му дал на Путин „со часови отворена платформа“ која се состои од „неоспорени дезинформации и заблуди“.

„Единственото благо изненадување беше кога се покажа дека Карлсон е спектакуларно лош во спроведувањето интервју дури и кога се обидува да му помогне на Путин“, истакнува тој.

Карлсон (54) е голем следбеник на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој се чини дека ќе стане републикански кандидат за претседателските избори во САД во 2024 година.

Поранешниот водител на „Фокс њуз“ беше истакнат бранител на Путин од почетокот на војната во Украина и многупати го нарекуваше украинскиот претседател „диктатор“.

Карлсон инсистира дека побарал и интервју од Зеленски и дека разговарал со Путин затоа што „Американците имаат право да знаат сè за војната во која се вклучени“.

Пред да биде отпуштен Карлсон од Фокс њуз минатата година, тој беше исклучително влијателен како водител на ударно политичко шоу кое ја застапуваше агендата на конзервативците и Републиканската партија.

Пораката на Карлсон е „популистичка“, според Јотам Офир, кој студира дезинформации на Државниот универзитет во Њујорк.

Терминот „тие“ се користел во многу емисии на Карлсон, изјави Офир за Би-Би-Си.

„Тие доаѓаат по тебе... земјата што ја сакаш се менува пред твоите очи. И само ние во Фокс сме подготвени да ви ја кажеме вистината и да се бориме за вредностите на луѓето“.

Во емисиите на Карлсон, „нив“ често вклучуваа имигранти, членови на движењето Црните животи се важни, демократите и ЛГБТ заедницата.

Карлсон не избегнува да користи теории на заговор и во минатото тврдеше дека американската влада тајно чува вселенско летало вонземјани.

Во новото шоу на tuckercarlson.com и IX, Карлсон веќе беше домаќин на истакнати десничарски политичари како унгарскиот премиер Виктор Орбан, новиот претседател на Аргентина Хавиер Мајли и, се разбира, самиот Доналд Трамп.

Во подготовките за лансирањето на новата емисија, Карлсон објасни како го замислува модерното новинарство: „На најосновно ниво, вестите што ги консумирате се лага. Лага од најприкриен и најподмолен вид“.

„Фактите намерно се кријат, заедно со пропорцијата и перспективата. Вие сте изманипулирани“.

Но, дописничката на Би-Би-Си од Источна Европа, Сара Рејнсфорд, вели дека „Путин имал целосна контрола“ на интервјуто, велејќи дека Карлсон „се чинеше дека висеше на секој негов збор“, наместо „да го притиска Путин, кој е обвинет дека е осомничен воен злосторник“. "

Дали е ова обид на Путин да влијае на Америка?

„Често е тешко да се одреди дали пропагандистите на Кремљ се свесни агенти на влијание“, вели Џајлс од Чатам Хаус.

Но, тој тврди дека „во случајот на Карлсон, постои јасна историја на користење можности за напад и поткопување на Америка и нејзиниот демократски систем“.

САД гласаат за следниот претседател на 5-ти ноември.

Сè уште не е сосема сигурно, но се чини дека тоа ќе биде борба меѓу Бајден и Трамп, со Трамп како фаворит за републиканците, а претседателот Џозеф Бајден најверојатно ќе ја добие номинацијата на демократите.

Такер Карлсон е големо име во САД и има повеќе од 12 милиони следбеници на Xx.

Тој, исто така, има голем број следбеници меѓу републиканците - неговата поранешна емисија на Фокс њуз имаше пет милиони гледачи на својот врв.

„Карлсон избира соговорници на кои одговорните медиуми не сакаат ни да им пријдат и кои шират цела низа апсурдни дезинформации против вакцинацијата, против Бајден или антизападните“, додава тој.

Ова е прво интервју лице в лице што Путин го дава за западен медиум од почетокот на инвазијата на Украина и привлекува десетици милиони прегледи.

Тој е исто така огромна вест во Русија, каде руските новинари се соочуваат со сериозни ограничувања под Путин и не смеат да го нарекуваат конфликтот во Украина како војна.

Насловите во руските медиуми за Карлсон повремено потсетуваа на известувањето од советската ера за секој потег на ценет гостин од големо значење.

Дури и ако интервјуто директно не влијаеше на претседателските избори во САД, тоа секако беше забележано.

„Лични“ односи меѓу Путин и Трамп

Имав многу личен однос со Трамп“, рече Путин во интервјуто, додавајќи дека лично му се допаѓа и Џорџ Буш.

Во последните месеци беше објавено дека Кремљ испраќа пораки дека Путин е подготвен за преговори со Украина, а тајмингот на ова интервју навистина изгледа погоден.

„Интересите на Путин и Карлсон се совпаднаа во ова интервју“, вели Џајлс.

„Двајцата разговараа со слична публика за слични работи. На Путин му требаше публиката на Карлсон во САД да ги доведе до аргументите што Путин сакаше да ги слушнат, а тоа беше дека САД може да ја прекинат војната во Украина“.

Но, Џајлс вели дека тоа е „дезинформација“.

„Кога Путин зборува за тековните преговори и за понудата што е на маса за САД да ја прекинат војната, тоа навистина не е одржливо.

„Путин бара од САД да престанат да ја финансираат Украина, што ќе стави крај на војната, тврди тој, во рок од неколку недели, но крајот на војната е секако целосно уништување на Украина, помоќна Русија и Русија која бара нова цел“, додава тој.

Нашироко се верува дека во интерес на Путин е Трамп да стане следниот претседател на САД.

Иако американскиот Конгрес одобри помош од милијарди долари за Украина да бидат испратени во подолг временски период, доколку Трамп биде избран за претседател, тој може да ја искористи извршната власт за да ја забави или дури и да ја запре поддршката.

Тој веќе го направи тоа порано како претседател, во случај на некаква воена помош овластена од Конгресот.

Некои од неговите републикански колеги побрзаа да ја осудат идејата, но доколку Трамп биде избран во ноември 2024 година, американската поддршка за украинските воени напори може целосно да биде суспендирана.

Џајлс вели дека ова интервју е „само средство за слабеење на волјата на Америка и нејзините сојузници да ја поддржат Украина“ и тврди: „Сите што учествуваа имаа корист, но имаат корист на сметка на Америка и Западот“.

BBS.rsМожеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката