24 Јуни, 2024
0.0259

Силјановска Давкова рамо до рамо со Зеленски и Шолц

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателката Гордана Силјановска Давкова на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин направи заедничка фотографија со украинскиот претседател Володимир Зеленски и германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Клучна цел на настанот, кој на едно место обединува шефови на држави и влади, претставници на меѓународни организации, на бизнис и граѓанскиот сектор, е да се обезбеди континуирана меѓународна поддршка за обнова, реконструкција, реформи и модернизација на Украина“, порача Силјановска Давкова.

Берлин е домаќин на голема конференција за обнова на Украина, која има за цел да испрати нова порака за солидарност со Киев и подготвеност да му помогне во тоа. За воената помош за Украина се разговараше и во Латвија, на самитот Б9, групација која ги обединува источните и балтичките членки на НАТО.Можеби ќе ве интересира

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“