07 Март, 2021
0.0199

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

Објавено во: Свет 26 Јануари, 2021

Шест месеци затвор ќе добие 29 годишна негувателка од Британија.

Британската полиција на својот Твитер објави вознемирувачка снимка која прикажува злоставување на дементна старица заради токму од страна на негувателката. 

Како што пренесува Индекс.хр, 29-годишната Џени Деди требала да се грижи за 69-годишната Лиз Јангс, но видео-снимката од надзорната камера открила дека наместо тоа, таа ја влечела за коса, ја влечела за нос и и буткала прсти во лице и во уста.

За време на летото во 2019 година, ќерката на жената од снимката, Корина Канингам, која живеела со неа во куќата во Норфолк, започнала да забележува мали повреди како модрици на својата мајка.

Заради сето тоа била уклучена камера која целото време била во собата и тоа на видливо место. Полицијата објаснила дека фамилијата сакала да ја сподели снимката од Лиз Јангс јавно, за случајот да не излезе од фокус откако Деди била притворена.

Како што пишува Дејли Меил, за време на една посета на старицата, Деди со себе носела и куче кое ја изгребало старицата, предизвикувајќи длабоки посекотини на нејзините нозе.

Деди, како што се пишува понатаму, ја присилувала старицата да јаде и вербално и физички ја злоставувала. На снимката се гледа како ја влече за коса и како и бутка прсти во лице.

Во една прилика таа ја оставила старицата гола речиси цели 30 минути, со мокра коса и само со пешкир преку колената.

Фамилијата на Лиз Јангс ја видела снимката во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била злоставувана, после што се вмешала и полицијата.

Деди признала погрешно постапување и занемарување на лице на кое му е потребно посебна нега и осудена е на шест месеци затвор.

„Знаеме дека објавата на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го размисливме тоа пред да ја објавиме. Фамилијата на госпоѓата Лиз сакаше така за да се спречат слични случаи“, известиле од полицијата.

Погледнете го видеото.

Извор. Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот