09 Август, 2022
0.0206

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Објавено во: Македонија 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Метеорологот Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме. 

Под влијание на многу топла воздушна маса од Африка, уште подолг период времето во Македонија ќе се задржи многу топло и сончево со мала локална облачност и со екстремно висок  Ув – индекс кој ќе изнесува коефициент некаде околу 10.

„Сепак во попладневните и во вечерните часови се очекува локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Има услови и за локална појава на краткотрајно невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој би можел да биде и од поголем пречник. Температурите во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и до 40 степени“, вели Попоски. 

Поради екстремно високата вредност на Ув – индексот, тој препорачува да се заштитите од лошото влијание на сонцето, како и да пиете што повеќе течности. Исто така старите и изнемоштени лица да не излегуваат во најтоплиот дел од денот. Многу топлиот бран барем според моменталните анализи ќе се задржи дури до 10 јули.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска