12 Ноември, 2019
0.0184

Следната недела ќе се знае судбината на 6-та изборна единица

Идната недела ќе се знае што понатаму со 6-та изборна единица која има поголем број на гласачи.

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2016

Работна група составена од координаторите на партиите, потпретседателите на Собранието, неделава ќе бара решение за вишокот гласачи во 6-та изборна единица. 

ДУИ достави два предлога, но партиите треба да решат за нив. Од СДСМ информираат дека се воздржуваат од коментар додека не го видат текстот на предлогот на измените што очекува да биде изготвен од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, но ќе учествуваат на работната група.

ДПА е со став дека прагот на плус/ минус гласачи не смее да надминува еден процент, а не како сега пет. Втора опција е целосно прекројување на границите бидејќи меѓу 3-та и 6-та изборна единица со дозволениот праг на гласачи разликата била 10 проценти.

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ останува непроменет. Треба да се реагира само за 6-та изборна единица затоа што за поголеми прекројувања нема време, а Законот треба да се запази.

Според последните податоци на ДИК, во 6-та изборна единица има 310.721 избирач и има отстапување од 5,28%. 

Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена