16 Јануари, 2022
0.0209

СО КАДРИ НА АЛТЕРНАТИВА ЌЕ СЕ РЕШАВА ЗДРАВСТВЕНАТА И ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА ВО МАКЕДОНИЈА: Нема вонредни избори со 64 пратеници Владата има стабилно мнозинство до 2024

Објавено во: Македонија 05 Декември, 2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши на денешната прес конференција објавија дека со 64 пратеници имаа стабилно парламентарно мнозинство, како и стабилна Влада, со што се надминува политичката криза во змјава.

-Нема да има вонредни избори. До 2024 година ќе имаме стабилно парламентарно мнозинство со влегувањето на Алтернатива во Владата. Кадри од Алтернатива ќе раководат, односно ќе имаат министерски места во министерствата за здравство, информатичко општество, ќе имаат и министер без ресор за дијаспората, како и три заменички министерски места во министерствата за култура, образование и иако се уште не е дефинирано, во Министерството за земјоделие. Кадар на Алтернатива ќе раководи и со МЕПСО за надминување на енергетската криза. На граѓаните им треба стабилност, ние тоа го испорачуваме, нагласи премиерот Заев.

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши истакна дека ќе изберат најдобри кадри од нивните редови за надминување на здравствената и енергетската криза во Македонија.

-Здравството е голем предизвик за нас, ќе најдеме кадровски решенија со кои ќе придонесеме целокупната состојба да се подобри, не само ковид-кризата. Исто така ќе дадеме и најдобри кадровски решенија за решавање на енергетската криза, ќе избереме најдобар кадар за раководење со МЕПСО, рече Гаши. 


Можеби ќе ве интересира

НЕ ПУШТИЛЕ ПАРНО ВО СОБРАНИЕ-АПАСИЕВ КОМЕНТИРА: Најјако ќе биде Таче во Собрание со капа, шал, ракавици и палома марамчиња

НЕ ПУШТИЛЕ ПАРНО ВО СОБРАНИЕ-АПАСИЕВ КОМЕНТИРА: Најјако ќе биде Таче во Собрание со капа, шал, ракавици и палома марамчиња

ПЕТКОВ ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ: Треба да ги исчистиме деструктивните сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување

ПЕТКОВ ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ: Треба да ги исчистиме деструктивните сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување

ВИСОК БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ-1.635, ПОЧИНАА 9 ПАЦИЕНТИ: Во Македонија има повеќе од 15.500 активни случаи на ковид

ВИСОК БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ-1.635, ПОЧИНАА 9 ПАЦИЕНТИ: Во Македонија има повеќе од 15.500 активни случаи на ковид

МАКЕДОНИЈА ПОРАЗЕНА И ОД ЦРНА ГОРА: Ракометарите го загубија мечот со четири гола разлика

МАКЕДОНИЈА ПОРАЗЕНА И ОД ЦРНА ГОРА: Ракометарите го загубија мечот со четири гола разлика

ЈА СИЛУВАЛЕ ПОВЕЌЕ ЛИЦА-МОНСТРУОЗЕН НАСТАН ВО СТРУМИЧКО: Несреќната жена ја силувал сопругот со уште неколку мажи

ЈА СИЛУВАЛЕ ПОВЕЌЕ ЛИЦА-МОНСТРУОЗЕН НАСТАН ВО СТРУМИЧКО: Несреќната жена ја силувал сопругот со уште неколку мажи

ОМИКРОН ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ КОН КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ: Епидемиологот Даниловски очекува за недела-две да има смртни случаи и од омикрон, за среќа помалку

ОМИКРОН ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ КОН КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ: Епидемиологот Даниловски очекува за недела-две да има смртни случаи и од омикрон, за среќа помалку

ЗА ВЛАДАТА НЕМА ДИЛЕМА – НИКОЈ НЕМА ДА ПРЕГОВАРА ЗА ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Ковачевски најави интензивирање на разговорите со Бугарија

ЗА ВЛАДАТА НЕМА ДИЛЕМА – НИКОЈ НЕМА ДА ПРЕГОВАРА ЗА ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Ковачевски најави интензивирање на разговорите со Бугарија

СТАПКАТА НА НЕВРАБОТЕНОСТ ЕДНОЦИФРЕНА, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ, РАСТ НА ПЛАТИТЕ: Ковачевски образложува пред пратениците

СТАПКАТА НА НЕВРАБОТЕНОСТ ЕДНОЦИФРЕНА, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ, РАСТ НА ПЛАТИТЕ: Ковачевски образложува пред пратениците

АРСОВСКА ГИ ИГНОРИРА МАКИТЕ НА СКОПЈАНИ: СДСМ обвинува дека градоначалничката само бара оправдувања

АРСОВСКА ГИ ИГНОРИРА МАКИТЕ НА СКОПЈАНИ: СДСМ обвинува дека градоначалничката само бара оправдувања