01 Март, 2024
0.1608

Спасовски: Полицијата професионално ќе си ја врши работата утре на протест

Објавено во: Македонија 25 Септември, 2016

Добивај вести на Viber

За утрешниот собир на „Шарената револуција“ за поддршка на Специјалното јавно обвинителство, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека полицијата професионално ќе си ја врши работата.

Додава дека без оглед кој протестира, полицијата треба да го одржува јавниот ред и мир и нормално треба да се почитува правото на протест. 

„Јас очекувам дека професионално и до крај посветено ќе си одговорат на задачата сите професионални во МВР кои ќе бидат на обезбедување на овој протест“- кажа Спасовски.

Од „Шарената револуција“ на нивниот фејсбук профил најавија собир за в понеделник, во 17 часот пред Собранието  за поддршка на СЈО.

Тие велат дека од одредени медиуми се врши линч врз СЈО. 

„Истовремено, власта, со која се уште управува обвинетиот Груевски, ја користи секоја прилика за да ја блокира работата на оваа институција. Судиите од тефтерот на Горде продолжуваат да ги одбиваат барањата за притвор, го укинаа единственото кое беше прифатено и го вратија едниот обвинителен предлог што СЈО го поднесе до кривичното одделение, поради причина која не им е проблем кога постапуваат по предметите на Зврлевски“ - пишува меѓу другото на Фејсбук профилот на „Шарена револуција“.

Од „Шарена револуција“ истакнаа дека на СЈО му е потребна помош. 


Можеби ќе ве интересира

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите