26 Февруари, 2024
0.0250

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

Објавено во: Економија 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Компанијата Hooloovoo на социјалната мрежа LinkedIn сподели емотивна порака во врска со отпуштањето на 31 работник и ја објасни причината за таквата постапка, за која велат дека не била лесна.

„17 отпуштања во HOOLOOVOO. Всушност, нашиот најголем клиент ја прекина соработката со триесет и еден наш човек. Мечката играше и пред нашата врата, веројатно ќе напишевме таков наслов ако темата беше помалку сериозна. По ред, прво клиентот, од каде е се и започнато“, се наведува во воведниот дел од објавата.

Дополнително се објаснува дека резултатите во претходниот период не биле на нивото на очекувањата, а се откажале од некои проекти за да ги намалат трошоците, но се задоволни од пристапот и комуникацијата на клиентот бидејќи „ни пристапуваа како партнери, без разлика на фактот дека приликата не беше добра“.

„Тешко е да се отпуштат луѓето кога се добри луѓе и никој не смее да си оди“

„Кога започна Ковид, бевме во истиот хаос - и клиентот и ние, пишувавме за тоа во тоа време, но поминавме неповредени. Сега не успеавме. Тие ја прекинаа соработката со 23 наши инженери и осум испораки менаџери. Клиентот реши да планира за следниот период и приоритети, потоа, колку што е можно, заедно се одлучивме за конкретни позиции. Тешко е да се отпуштат луѓето кога се добри луѓе и кога никој не треба да си оди, на пример, затоа што тие се покажаа слабо. Критериумите беа цели, вештина, стаж и знаење домен и други“, рекоа од компанијата.

Можеби ќе ве интересира

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор