12 Ноември, 2019
0.0169

Талески два пати неделно ќе се јавува во суд, притворот укинат

Наместо продолжување на куќен притвор доби мерки за претпазливост.

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2016

Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, доби мерки за претпазливост, соопштија од Основниот суд Скопје 1.

Тој двапати неделно, секој  понеделник и петок, ќе треба да се пријавува кај овластено лице во Основниот суд Битола.

„Апелацискиот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т., кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како „Транспортер“, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 се преиначува и со тоа мерката куќен притвор се укинува. Имено, против осомничениот се определува мерка на претпазливост, обврска истиот да се јавува секој работен понеделник и работен петок кај овластено службено лице во Основен суд Битола“- стои во соопштението на Кривичниот суд.

Специјалното јавно обвинителство во петокот до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог за продолжување на домашниот притвор на Талески. 

Талески е првоосомничен во случајот „Транспортер“, во кој СЈО го товари за злоупотреби со превозот на ученици во општина Битола за сума од 360.000 евра.

Нему му беше одреден куќен притвор на 16 јуни, а потоа му беше продолжен на 21 јули и на 19 август по барање на СЈО.Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена