07 Октомври, 2022
0.0253

ТМРО вели НЕ за францускиот предлог со вазален однос кон Бугарија и бара права за Македонците во соседството

Објавено во: Македонија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

И ТМРО повика граѓаните вечерва масовно да излезат на протести. 

Лидерот на ТМРО, Ванчо Шехтански побара од Европската унија (ЕУ) да го признае македонскиот народ во Бугарија, Албанија, Косово, Србија и да им ги дадат сите права на Македонците во Егејскиот дел на Македонија.

„ТМРО ги повикува Македонците денес во 19 часот масовно да излезат пред Владата и да кажат НЕ за антимакедонските штетни договори кои ја обезличија македонската држава. НЕ за Охридскиот договор, НЕ за Преспанскиот Грчки договор, НЕ за обезличувањето на МПЦ и вазалниот однос со СПЦ, НЕ за францускиот предлог со вазален однос кон Бугарија. ТМРО бара ЕУ да го признае македонскиот народ во Бугарија, Албанија, Косово, Србија и да се дадат сите права за Македонците во Егејскиот дел на Македонија како и враќање на имотите на нивните наследници. Македонското прашање е единствено нерешено во Европа и ние бараме негово отварање во глобала“, порача  Шехтански.

Четврти ден по ред граѓаните ќе протестираат пред Владата незадоволни од францускиот предлог. 

Можеби ќе ве интересира

Групна тепачка имало на Градскиот базен во Виница

Групна тепачка имало на Градскиот базен во Виница

Се стресе околината на Струмица

Се стресе околината на Струмица

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ