24 Март, 2019
0.2534
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Тодоров, Александрова и Богојески правеле нервоза со акредитациите околу врат

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2018


Неодамна исклучените од ВМРО-ДПМНЕ - Никола Тодоров, Емилија Александрова и Петар Богојески постојано ги носеле околу врат акредитациите на Конгерсот на Европската народна партија во Хелсинки и тоа им задавало фрустрации на официјално делегираните од македонската опозициска партија, кои истовремено биле поканети од сестринската организација и беа присутни на собирот.

Имено на Конгресот на ЕНП има 758 делегати, и 3.000 гости. ВМРО – ДПМНЕ официјално е претставена со четири делегати кои учествуваат во работниот дел на Конгресот со право на глас, а тоа се претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Влатко Ѓорчев исСоветникот за меѓународна политика Тимчо Муцунски. 

Медиуми блиски до ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека Тодоров, Александрова и Богојески на себе носеле излобирани студентски акредитации наменети за млади десничари, иако тројката претходно веќе најави дека во Хелсинки патуваат како лично поканети од ЕПП.

Богојески беше исклучен како фракционер кој силно се залагаше против авторитаризмот на партијата, Тодоров како поранешен министер за здравство гласаше на референдумот на 30 септември, додека пратеничката Александрова беше дел од двотретинското мнозинство за отворањето на амандманите за уставни измени на 19 октомври.Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува