09 Јуни, 2023
0.0270

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Објавено во: Македонија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber


Основното училиште Наим Фрашери во тетовска Мала Речица две недели работи без струја, затоа што операторот ја исклучил електричната енергија поради неплатен долг, објави ТВ21.

Директорот на училиштето Назиф Ајдини одбил да даде објаснување пред камерата зошто нема струја, а учениците се обврзани да следат настава во ладни простории.

Наместо тоа, директорот побарал од екипата да ја напушти училишната зграда со закана дека ќе повикал полиција.
Родителите, од друга страна, бараат отчет за условите во кои учат нивните деца. Од секторот за општински дејности признаваат дека училиштето две недели нема струја, но, како што додаваат, тие не се виновни бидејќи струјата е платена.


Можеби ќе ве интересира

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“