25 Јуни, 2024
0.0449

УКРАИНА СРУШИ РЕКОРД: Дрон леташе до градот Орск длабоко во Русија

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Украински дрон леташе до градот Орск во Русија. 

Беспилотно летало со долг дострел, управувано од украинската воена разузнавачка служба (ХУР), изврши напад на воениот радар за рано предупредување на балистичката ракета „Воронеж М“. Радарот е лоциран во градот Орск во руската област Оренбург. Ова утрово за Киев Индипендент го потврдил извор од ХУР, а нападот е извршен вчера.

Се вели дека ова е првпат од почетокот на целосната руска инвазија на соседната земја Украина да нападне објекти во Орск. Изворот на Киев Индипендент изјави дека градот е на 1.800 километри од местото каде што беше лансиран дронот. Со ова е срушен рекордот во опсегот на напади од украински беспилотни летала на територијата на Русија.

Руските медиуми вчера објавија дека дронот паднал во Новоорск, предградие на Орск, а целта му бил воен објект. Нема извештаи за штети или жртви во нападот. Извор од воената разузнавачка служба на Украина изјави за Киев Индипендент дека се работи на разјаснување на последиците од нападот. Според извор на киевските медиуми, нападот предизвикал пожар на радарот. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари 2022 година. 

фото: икс/принтскрин

Можеби ќе ве интересира

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз