21 Септември, 2023
0.0247

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин

Објавено во: Свет 30 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Украинската воена разузнавачка служба во реално време ја следи локацијата на рускиот претседател Владимир Путин и основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, изјави украинскиот портпарол Андриј Јусов.

Јусов наведува дека „и покрај сите обиди и напори да се сокрие оваа информација“, тоа не е нешто што може да се сокрие.

Путин е добро чувана личност. Пригожин е помалку чуван и се однесува можеби најслободно меѓу рускиот естаблишмент“, изјави Јусов за Киев пост.

„Сите овие информации ни се познати нам и на нашите партнери и често се следат во реално време“, додаде тој.

Јусов истакнува дека и покрај тоа што знаат каде се Путин и Пригожин, немаат намера да ги убијат и дека приоритет на Украина е да ги казни воените злосторници.

„Како цивилизирана земја, Украина е заинтересирана оваа казна да биде извршена во рамките на меѓународното право пред меѓународен суд. Хаг чека Путин да биде жив зад решетки“, рече Јусов.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)