07 Август, 2022
0.0221

УПОЗ: Наместо да се „тепаат“ во Собрание да не одат во пензија, имаме многу кадри кои чекаат да станат судии и обвинители

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

УПОЗ, синдикатот кој ја застапува администрацијата, се огласи претпладнево откако вчера во Собранието не успеа иницијативата на владеачкото мнозинство да им го продолжи „векот“ на 60 судии и 13 обвинители со законско продолжување на рокот на нивното пензионирање.
Од синдикалната организација реагираат дека има голем број на стручни соработници, кои ги исполнуваат условите да станат нови судии и обвинители, но и дека не можат тоа да го остварат затоа што „така на некому му одговара“.
- Наместо да се “тепаат” во Собрание, за продолжување на мандатите на судиите и јавните обвинители, спротивно на Устав и Закони, нека погледнат во сопствените дворови и ќе видат дека има над 300 стручни сорабоници во судовите и јавните обвинителства, кои и те како ги исполнуваат условите за избор на судии и обвинители.

Синдикатот на УПОЗ уште пред неколку години, достави предлози до надлежните органи, стручните соработници од судовите и јавните обвинителства со долгогодишно работно искуство да имаат можност, со обука во траење од три до шест месеци, да бидат избрани за судии и обвинители. Одговор до ден денес немаме добиено.

Дрското кршење на Уставот и Законите, само за одредена категорија на вработени, е класична дискриминација на сите останати граѓани/вработени во општеството. Да се даде огромно право на Судскиот совет, да продолжува мандати на кого сака и кога сака, а притоа да ги избегнува сите барања за средба со Синдикатот на УПОЗ, ја прави оваа институција автократна а Претседателот на институцијата апсолутен владете, реагираат од УПОЗ.

Инаку ќе нема измени на Законот за работни односи и 60-ина судии и 13 обвинители од утре одат наеднаш во пензија. Владејачкото мнозинство во Парламентот не успеа да ги донесе измените на Законот за работни односи. Со пензионирањето на судиите многу тековни судски предмети ќе се вратат на почеток. Во собраниските комисии опозицијата жестоко ги бранеше предизвикувајќи и инциденти,

Според образложението на предлог-измените на Законот за работните односи, чиј предлагач е Министерството за труд и социјална политика, продолжувањето на работниот век на 60 судии и 13 обвинители до 67 години старост е од суштински јавен интерес и ќе овозможи моментално непречено извршување на судската власт како есенција на владеењето на правото.

- Стручните соработници со судовите и обвинителствата, ги извршуваат истите работни задачи како и судиите, за трипати пониска плата и поголема одговорност.

П.С. Дали фактот дека Академијата за судии и јавни обвинители која е преполна со деца на функционери, има врска со предложената законска измена?, прашуваат од УПОЗ.


Можеби ќе ве интересира

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови