16 Октомври, 2021
0.0510

Урсула фон дер Лејен ја започна својата посета на Западен Балкан: Денес во Македонија и Албанија-какви пораки носи ?

Објавено во: Македонија 28 Септември, 2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска пристигнува во Албанија и Македонија, како дел од посетата на Западен Балкан.

Во рамките на турнејата се планирани посети на Црна Гора, Србија и Косово. Во официјалната наставна програма се наведува дека Фон дер Лејн ќе ја посети БиХ во четврток, 30 -ти септември.

Обраќајќи се пред Европскиот парламент на 15 септември во Стразбур, таа најави дека до крајот на месецот ќе ги посети земјите од Западен Балкан.

Таа тогаш рече дека сака да испрати силен сигнал за посветеноста на Европската унија за пристапниот процес на блокот со посета на Западен Балкан.

„Пред крајот на месецот, ќе го посетам регионот и ќе испратам силен сигнал за нашата посветеност кон процесот на проширување. Тоа им го должиме на сите млади луѓе кои веруваат во иднината на Европа“, рече Фон дер Лејн.

Според неа, инвестирањето во иднината на Западен Балкан е, истовремено, инвестирање во иднината на ЕУ, објави порталот „Европски западен Балкан“.

Претседателот на Европската комисија потсети дека ЕУ ја зајакнува поддршката за регионот, вклучително и преку новиот инвестициски и економски план.

Можеби ќе ве интересира

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Во Струмица ниту еден заболен од Ковид-19 не сакал да гласа

Во Струмица ниту еден заболен од Ковид-19 не сакал да гласа