29 Ноември, 2020
0.0206

Уште една европска метропола воведува полициски час

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Октомври, 2020

Главниот град на Италија, Рим од утре ќе се воведе полициски час. Тој ќе трае од полноќ до пет часот наутро. Оваа општа забрана за движење во ноќните часови ќе биде на сила еден месец. 

Одлуката ја потпиша гувернерот на Лацио Никола Ѕингарети, а премиерот Џузепе Конте ги замоли Италијанците да го ограничат своето движење и да се воздржат од какви било непотребни активности.

Излегувањето од дома во ноќните часови ќе биде дозволено само за одење на работа и итни ситуации.

Во Италија, во претходните 24 часа беа пријавени 15.000 новоинфицирани  со коронавирус.

Битката со опасниот вирус ја изгубија скоро 37.000 луѓе. 

Франција пак ќе ја прошири општата забрана за движење во ноќните часови на уште десетици области.

Можеби ќе ве интересира

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei