29 Септември, 2023
0.0260

(ВИДЕО) БАЈДЕН ПАДНА НА СЦЕНАТА - Доделувањето на дипломите го „измори“ претседателот на САД

Објавено во: Свет 02 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Американскиот претседател Џо Бајден се сопна и падна додека ги делеше дипломите на церемонијата на дипломирање на Академијата за воздухопловни сили на САД во Колорадо.

Бајден, кој е најстариот претседател на нацијата со 80 години, успеа да се исправи и се чинеше дека е неповреден.

Претседателот стоеше околу час и половина за да се ракува со секој од 921 дипломиран кадет.

Директорот за комуникации на Белата куќа рече „добро е“.

„Имаше вреќа со песок на сцената додека се ракуваше“, напиша Бен ЛаБолт на Твитер по падот во четвртокот.

„Добив вреќи со песок“, се пошегувал насмеаниот претседател на новинарите додека се враќал во Белата куќа истата вечер.

Во извештајот на Белата куќа, претходно се вели дека Бајден се сопнал на црна вреќа со песок додека се движел на сцената.

На снимката од инцидентот се гледа како Бајден покажува кон една од двете вреќи со песок што се користеле за да го поддржат неговиот телепромптер додека му помагале службеник на воздухопловните сили и двајца членови на неговата тајна служба.

Тој беше виден како без помош се враќа на своето место, а подоцна џогира назад кон својата колона кога церемонијата заврши набргу по несреќата.


Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика