26 Октомври, 2020
0.0189

(ВИДЕО) Европска престолнина оди во карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Октомври, 2020

Шпанската престолнина се затвора за да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Мадрид е првата европска престолнина која повторно ќе се затвори. 

Заедно со  уште девет други околни општини ќе бидат ставени во карантин. 

Ќе биде дозволено патување само поради работа, училиште, посета на лекар или шопинг. 

Работата на баровите и кафулињата ќе се скрати од еден час по полноќ на 23 часа.

Лидерката на мадридскиот регион, Изабел Дијаз Ајсуо, најавила дека ќе се жали на суд поради карантинот. 

Во Шпанија од вирусот починаа скоро 32.000 луѓе. 

Заразени се скоро 800.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд