23 Март, 2019
0.3992
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Vip успешна приказна со дизајнерката Росица Мршиќ: Ме инспирираат седумдесетите години

Објавено во: Македонија, VIP успешни приказни 12 Декември, 2018

Повеќе години е присутна на домашнта модна сцена, препознатлива по уникатните и софистицирани колекции за жени кои ги креира. Модната дизајнерка Росица Мршиќ е секогаш интересен и актуелен соговорник. Во моментов е актуелна по подготовката на најновата колекција за есен– зима 2018, која е наменета за жени кои сакаат да постигнат независен визуелен идентитет. 

„Жената за која ги создаваме нашите колекции е модерна, софистицирана, самоуверена, жена на која ѝ е важен и дефиниран визуелниот аспект на нејзиниот идентитет. И најновата колекција на Росица Мршиќ Студио за есен – зима 2018  е наменета за жени кои сакаат да постигнат независен визуелен идентитет. Колекцијата е нежна и романтична, силуетата е опуштена и лелеава, а инспирацијата ја побарав во уметничкиот израз на 70-тите години, и ќе биде промовирана наскоро“,  ја започна својата приказна оваа шарматна дама.


Таа вели дека за неа, кариерата е низ на одлуки, активности и резултати што водат кон унапредување на сопствените можности, а крајната цел е реализација на идејата што е поставена како патоказ за она што сакаме да го постигнеме во професијата.

„Горда сум што успеав да ја реализирам мојата желба, да творам под сопствен бренд и да раскажувам многу модни стории низ годините“, вели Мршиќ.

Како и секоја модерна жена, вели дека социјалните мрежи ѝ помагаат во рекламниот дел на нејзината работа.

„Во ова дигитално време социјалните мрежи се многу повлијателни од традиционалниот маркетинг и тие нудат различни можности за привлекување на вниманието и интересот на јавноста. Тие нудат голем број предности за промоција на модните брендови и ние активно ги користиме за постигнување динамична комуникација со нашите клиенти и следбеници. Социјалните мрежи се совршен канал за модниот бизнис преку кои ние им се обраќаме на клиентите, им испраќаме информации, а веднаш може да го добиеме и нивното мислење и интерес за нашата работа. Тие нудат и проактивно однесување на публиката што придонесува потенцијалните клиенти да стигнат до нас. Најчесто ги користиме Фејсбук и Инстаграм“, открива Мршиќ која е верна на телекомуникациската компанија Вип. 


„Јас сум корисник на услугите на Вип и ги користам нивните услуги. Веќе неколку години ги користам моделите на Самсунг Галакси сериите. Сакам да фотографирам и за тоа ми е потребно при рака да имам квалитетен фото апарат, па затоа секогаш избирам мобилен телефон со такви карактеристики“, додава дизајнерката.

Според неа, една од карактеристиките на социјалните мрежи е што тие го максимизираат влијанието на фотографиите и видеата. 

“Ние активно ги користиме фотографиите за да се претставиме на нашата публика и секогаш инсистираме на нивен висок квалитет заради поверно доживување на нашите производи“, вели Росица која за крај е искрена дека сепак има мементи во кои сака да се одвои од телефонот. 

„Мобилниот телефон го користам како неопходно средство за комуникација, за деловни и за приватни цели. Но, сакам да одвојам време од денот за одмор и да не го користам телефонот. Посебно за време на патувањата и одморите можам да замислам и по неколку дена без телефон“, вели за крај Мршиќ.

Милица Џаровска


Можеби ќе ве интересира

Кривичен суд ја потврди одлуката за Стевчо Јакимовски

Кривичен суд ја потврди одлуката за Стевчо Јакимовски

ИЗВОР РАШЧЕ: Скопјаните ја сакаат само својата вода за пиење

ИЗВОР РАШЧЕ: Скопјаните ја сакаат само својата вода за пиење

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени