09 Август, 2022
0.0274

ВО АВСТРАЛИЈА ЖИВЕАТ НАД 110.000 ЛИЦА СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО - но многу помалку зборуваат македонски по дома, над 55 илјади

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Вкупно 111.352 лица со македонско потекло живеат во Австралија, а 66.173 од нив го зборуваат македонскиот јазик во домот. Ова се податоците на последниот попис во земјата од 2021 година, пишува Ес-Би-Ес.

Пописот ги дава и бројките по општини и територии. Првата бројка е на луѓе со македонско потекло, а втората на оние кои го зборуваат јазикот дома.

Нов Јужен Велс              –  43.775,          28.091

Викторија                         –   49.429          29.356

Западна Австралија        – 11.327             5.916

Квинсленд                         – 3.335             1.386

Јужна Австралија               – 1.817              610

Тасманиа                             –133                    30

Северни територии               – 78                  19

главниот град Канбера     -   1.458               764

Можеби ќе ве интересира

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола