13 Јули, 2024
0.0242

„ВО МАКЕДОНИЈА РАБОТНИТЕ МЕСТА СЕ ДВОЈНО ПООПАСНИ ОД ЕУ“: Еве каков глас не бие и што пишуваат низ Балканот

Објавено во: Анализа 05 Август, 2023

Добивај вести на Viber

Хрватскиот медиум „пословни.хр“, во делот за Македонија, пишува за тоа какви се работните места на кои работат Македонците.

Во прилог го пренесуваме во целост:

„ Според податоците на Македонското здружение за заштита при работа, лани во несреќи при работа загинале 22 работници, а 147 се тешко или полесно повредени.

Македонски работник има двојно поголеми шанси да биде убиен на работа отколку неговиот колега од Европската унија, покажуваат податоците на Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР), пренесува ДВ. Со измените на законот за работни односи кои не ограничуваат прекувремена работа дневно, а кои ги донесе изградбата на автопатите Бехтел и Енке, состојбата најверојатно ќе се влоши, велат оттаму.

Двајца градежни работници загинаа во тетовското село Шипковица кога врз нив паднал потпорниот ѕид што го граделе. Повреден работник во Радовиш. Работник загина во скопска Железара. Работник загина на градилиште во Чаир. Градежен работник загина откако паднал од платформа на градилиште во центарот на Скопје. Загина тракторист во Куманово. Маж загина во Радовиш откако неговиот трактор излетал од патот. Ова се насловите од македонските медиуми само во последните три месеци.

Несреќа при работа во која има повредени лица се случува во просек на секои две недели. Според годишниот извештај на МЗЗПР, во 2022 година се евидентирани 22 загинати и 147 повредени во несреќи при работа. Државниот инспекторат за труд лани извршил 1.767 вонредни контроли за тешки повреди при работа. Во 15 случаи се работи за колективни повреди при работа, а во 12 случаи повредите биле фатални!

Во Македонија просечно годишно умираат повеќе од три работници на 100.000 вработени, додека во Европската Унија околу двајца. Во поразвиените европски земји има помалку од една смртност на 100.000 работници.

Милан Петковски од МЗЗПР стравува дека несреќите при работа во Македонија се значително повеќе, но дека ретко се пријавуваат.

„Работните места во Македонија се минско поле во кое секоја година умираат десетици, па и стотици македонски работници. Тоа се гледа, но не од официјалната статистика на македонската држава, туку од извештајот на Македонското здружение за заштита при работа. Кумулативно, од 2007 година до денес 500 лица починале на работното место“, вели Петковски.

Потсетува дека Меѓународната организација на трудот проценува дека штетите од несреќи и професионални болести чинат 4 отсто од БДП, што на македонски јазик изнесува речиси половина милијарда евра годишно.

Повеќе од 40 часа на +40

Петковски вели дека никој во земјава не регистрира професионални заболувања.

„Доколку ги испратиме податоците до Светската здравствена организација, колку што можам да видам, велиме дека немаме професионални болести, нема загинати рудари од силикоза, нема смртни случаи од рак стекнати на работа, нема смртни случаи од меланом предизвикани од интензивна соларна енергија. радијација. Многу лажеме“, вели Петковски.

Според Петковски, измените на Законот за работни односи кои беа донесени за автопатиштата што треба да ги градат Бехтел и Енка дополнително ќе ја влошат состојбата.

„Срамно и апсурдно е да се зборува за овој проблем, а во Собранието да се носи закон дека може да се работи повеќе од 40 часа неделно, токму во овие работни услови какви што се моментално. Многу би сакал пратениците да отидат на +40, па да гласаат за овој закон“, вели Милан Петковски од МНР“, пишува „Пословни“.


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ И ВО МИНАТОТО БИЛЕ ВАКВИ? Денес се почести, подолги и поинтензивни

ДАЛИ ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ И ВО МИНАТОТО БИЛЕ ВАКВИ? Денес се почести, подолги и поинтензивни