25 Јануари, 2020
0.0193

Заев кај Борисов по Нова Година: Гоце Делчев и учебниците на „менито“

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2019

Премиерот Зоран Заев ќе оди во Софија во првите денови од новата 2020 година. Иако од 2 јануари веќе нема да е претседател на Владата, затоа што ќе се формира техничка Влада пред изборите, Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов планира да разговара за развојот на разговорите на мешовитата македонско– бугарска комисија за историски и образовни прашања. На крајот на ноември на состанокот во Бугарија членовите на оваа комисија од двете страни не успеаја да ги усогласат ставовите околу клучните прашања – за Гоце Делчев, но и за средновековната историја во учебниците.

Извори од Владата брифираат дека Заев планира да замине во Софија приватно во посета на неговата ќерка која студира во Софија, но патувањето ќе го искористи и да се види со Борисов. Можно е на таа средба која ќе биде со понеформален карактер да присуствува и некој од министрите во Владата, односно најверојатно Никола Димитров, министерот за надворешни работи.

Заев и вчера беше со Борисов на носачот на авиони Хари С.Труман, но таму се виделе кратко и не разговарале за други теми, освен за НАТО случувањата.

На средбата во Софија веднаш по Нова година се очекува двајцата  да се обидат да издејствуваат во иднина да се одблокира работата на комисијата и да се постигне договор.

Последниот состанок на оваа комиисја беше на крај на ноември во Софија кога и во двата дена не се постигна некој напредок во преговорите - ниту за чествувањето за Гоце Делчев, ниту за средновековната историја во учебниците.

„Нема согласност за средниот век во учебниците по историја. Разликата е во несогласувањето дека имаме заедничка историја и не гледам како ќе постигнеме согласност за учебниците од двете земји. За средновековието големото несогласување со нашите колеги е дека во 9 век кога поголемиот дел од географската територија Македонија стана неразделен  дел од бугарската територија се формира бугарската националност и тоа „тераше“ два века понатаму. Тоа нашите колеги не сакаат да го прифатат“, изјави Ангел Димитров во заедничкото гостување со Драги Ѓорѓиев, двајцата копретседатели на Комисијата за Бугарската национална телевизија.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Нема веќе без пари паркирање за на шопинг во Сити Мол

Нема веќе без пари паркирање за на шопинг во Сити Мол

Ќе куртули ли Јанкулоска за мерцедесот

Ќе куртули ли Јанкулоска за мерцедесот

Заев, Николовски, Спасовски контра Силјановска, Јанушев, Славески - кој ќе ги предводи листите

Заев, Николовски, Спасовски контра Силјановска, Јанушев, Славески - кој ќе ги предводи листите

Скопски насилник доби притвор од осум дена

Скопски насилник доби притвор од осум дена

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за законот за обвинителство

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за законот за обвинителство

Како ли ќе пееше на 39 години - Тоше уште живее во срцата на фановите

Како ли ќе пееше на 39 години - Тоше уште живее во срцата на фановите

Во 10 годишно дете удрил автомобил, пренесено било во болница

Во 10 годишно дете удрил автомобил, пренесено било во болница