29 Јули, 2021
0.0218

Закажан референдум за рудници во Дојран, но Казандол изостана од прашањето

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2017

Да за референдум за рудници во Дојран, но без прашање за изградбата на рудникот Казандол во соседната оптштина Валдандово. На денешната седница, дојранските советници одлучија референдумот што не го потпиша градоначалникот Борче Стамов за 18 јуни, истиот да се одржи на  23 јули.

Жителите среде туристичка сезона ќе се изјаснуваат по едно референдумско прашање Дали сте за или против отварање рудници на територијата на општина Дојран. Ова е епилогот од денешната седница на која дојранчани повторно расправаа за референдумско изјаснување откако градоначалникот Стамов со оправдување дека немал мандат не им ја потпиша одлуката од 12 мај и не ја објави во службениот гласник на општината.

Во Валандово пак сеуште нема одлука за референдум. Таму најдоцна до крајот на јуни, претседателката на Советот Јасмина Сечкова треба да свика седница откако минатата недела, шест советника и доставија барање за вонредна седница на која треба да се расправа по доставената иницијатива за распишување референдум поткрепена со околу 2300 потписи како што налага законот. Таа и понатаму не свикува седница што за активистите од Спас за Валандово го сметаат за одолговлеквуање со цел референдумот биде неуспешен а комплексот Казандол да се изгради.

Извор: ТВ 24


Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби