14 Јуни, 2024
0.0393

ЗЕЈТИНОТ ПОСКАПЕЛ ЗА 52 ОТСТО, ЛЕБОТ ЗА 37 ПРОЦЕНТИ - драматична инфлација од 16 отсто измери статистика во јули годинава

Објавено во: Економија 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Инфлација од 16 отсто измери Државниот завод за статистика. За толку пораснале трошоците на живот во јули годинава во однос на јули претходната година. 

Ова е највисока стапка на инфлација измерена досега во земјава, откако во јуни беа пресметани 14,5 отсто. 

Ако се гледа колку изннесувала инфлацијата од почетокот на годинава, односно во првите седум месеци од 2022 во однос на првите седум месеци од 2021 година, таа е повторно двоцифрена, односно стапката изнесува 10,9 отсто. Но, тоа се должи на пониските стапки на инфлација во првите месеци на годинавба, кои станаа многу позагрижувачки откако изби војната во Украина. 

Табелите од државниот завод за статистика говорат дека најмногу поскапела храната и алкохолните пијалоци, односно за дури 23,6 отсто, што значи дека во јули се тие поскапи за близу една четвртина во однос на истиот месец лани. 

Уште подраматично е ако се гледа колку поскапеле маслата и мастите, дури 51,9 отсто, што значи дека за повеќе од половина имаме поскапување кај зејтинот, чија цена, како што знаеме, се вивна до облаците.

Лебот и житата во јули годинава во однос на јули претходната година, а тоа е за дури 36,5 отсто. За 23,5 отсто во овој јули има зголемување кај млекото, сирењето и јајцата.

Ако е за некаква утеха, помали се индексите на пораст на цените во однос на претходниот месец.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јули 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесува 101,9, што значи има пораст за 1,9 отсто, а кај индексот на цените на мало изнесува 102,5 отсто. 

Пораст на индексите на трошоците на животот во јули 2022 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај лебот и житата за 4,8 отѕсто, сирењето и урдата за 4,5 проценти, млекото за 3,6 отсто, свежото и разладеното овошје за 2,9 отсто и така натаму. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ВО СОСЕДСТВОТО: Чистачките заработуваат и по 1.000 евра

ВО СОСЕДСТВОТО: Чистачките заработуваат и по 1.000 евра

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлкaви златни резерви има во светот?

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлкaви златни резерви има во светот?

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата