26 Октомври, 2020
0.0576

АКО ТРЕБА НЕМА ДА СЕ ТРГНАТ ОД ПРЕД СОБРАНИЕТО: Oштетените штедачи од Еуростандард банка си ги бараат парите

Објавено во: Економија 01 Октомври, 2020

Државата целосно да ги обесштети, а потоа парите да си ги земе од стечајната маса.

Ова го бараат оштетените штедачи од Еуростандард банка која отиде во стечај на 12 август. 

Tие попладнево излегоа на протест пред Собранието.  

Од штедачите на оваа банка обесштетени преку Фондот за осигурување на депозити се оние кои имале до 30.000 евра. 

Но, 780 штедачи со поголеми заштеди треба да ги бараат своите пари од стечајната маса. 

Штедачите велат дека нема да престанат да протестираат и ако треба нема да се тргнат од пред Собранието додека не им биде одговорено на барањето.

Можеби ќе ве интересира

Најголем пад на економијата во еврозоната по Втората светска војна

Најголем пад на економијата во еврозоната по Втората светска војна

Која метална индустрија го има лекот за короната?

Која метална индустрија го има лекот за короната?

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови