23 Февруари, 2024
0.0283

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber


Градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибрахими, синоќа во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 објасни зошто оваа општина за месец октомври потрошила за 474 проценти повеќе електрична енергија како локална самоуправа во однос на истиот месец лани.

Новоинсталираните пумпите за вода се причината за евиденцијата на енормно зголемување на потрошувачката на струја, додека минатата година во Арачиново, како што вели Ибрахими,  немало ниту една капка вода.

„Екипите на ЕВН нормално продолжуваат со работа. Надминати се проблемите што ги имавме. Во однос на управувањето со електричната енергија и заштедата, во нашата општина, поради енормното зголемување на потрошувачката на електрична енергија, тоа е затоа што Арачиново почна да се снабдува со вода, откако пред една година немаше ниту една капка вода“ изјави Ибрахими.

Претходно Министерство за економија објави дека Арачиново во месец октомври потрошила 474 проценти повеќе струја отколку истиот месец лани. Освен Арачиново и општините Лозово и Студеничани потрошиле за 12 односно 11 проценти повеќе струја за разлика од лани. Тоа се единствените три општини кои не само што не ја почитувале препораката за намалена потрошувачка, туку истата ја зголемиле.

Ибрахими рече дека екипите на ЕВН нормално си ја продолжуваат работата и дека немаат никакви проблеми и закани од граѓаните на оваа општина и дека тој не е одговорниот кој  може да открие дали се копаат криптовалути во Арачиново.

„Оваа информација кружи, но јас немам механизација да ги проверам граѓаните дома дали имаат ископ на биткоини. Овие информации треба да ги имаат органите на прогонот, јас лично немам информации дали се ископуваат биткоини во Арачиново“, одговори тој.


Можеби ќе ве интересира

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

(ВИДЕО) ГАРДИЈАН: Српската полиција соблекла мигранти по долна облека и по студот ги „турнала“ во Македонија

(ВИДЕО) ГАРДИЈАН: Српската полиција соблекла мигранти по долна облека и по студот ги „турнала“ во Македонија

Милошоски ослободен и за „измама“ во случајот „Моќник“

Милошоски ослободен и за „измама“ во случајот „Моќник“

КАВАДАРЧАНКА Е УБИЕНА ВО ГЕРМАНИЈА: Сопругот ја избодел до смрт пред синот

КАВАДАРЧАНКА Е УБИЕНА ВО ГЕРМАНИЈА: Сопругот ја избодел до смрт пред синот