24 Февруари, 2020
0.0202

ГРИПОТ ЈА ОДНЕСЕ ПРВАТА ЖРТВА - почина 14-годишно девојче со грип од типот Х1

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2020

Грипот ја однесе првата жртва во земјава. 

Доктор Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот за јавно здравје, за Фактор потврди дека вчера во земајава починало едно четиринаесет годишно девојче, чија смрт, како што вели, е асоцирана со грип.

„Точно е дека добивме информација дека вчера починало девојче поради компликации. Исто така, точно е дека кај девојчето е лабораториски потврдено присуство на грип од типот Х1“, вели доктор Кузмановска.

Според неа, станува збор за девојче кое имало и друга хронична болест.

„Од тие причини ние не можеме прецизно да кажеме дека девојчето починало од грипот, туку велиме дека е смрт асоцирана од грип“, објаснува Кузмановска.

Инаку, факт е дека грипот коси во земајава. Преполни се ординациите на матичните лекари, но и болниците. 

Фактор вчера пишувапе кои се препораките на лекарите. 

Основна препорака до родителите, е да се работи на зајакнување на имунитетот на дечињата, преку збогатување на исхраната со минерали и витамини, како и со многу течности, а дозволено е да се употребуваат и имуностимулатори и имуномодулатори, кои ќе помогнат во зацврстување на организмот, како и негова подобра одбрана и борба против моменталниот вирус. 

Инаку, недела има 3.600 новозаболени од грип, а вкупната бројка дистигна 10.700. Засега нема потреба за затворање на училиштата за да се спречи ширењето на грипот, велат здравствените власти.

Можеби ќе ве интересира

ЧЕТВРТА ЖРТВА ОД НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ - почина 58-годишен маж

ЧЕТВРТА ЖРТВА ОД НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ - почина 58-годишен маж

БИЛ ВО ЗАМОКОТ НА ДРАКУЛА - зошто Заев не дојде на инаугурацијата на Пендаровски

БИЛ ВО ЗАМОКОТ НА ДРАКУЛА - зошто Заев не дојде на инаугурацијата на Пендаровски

БОМБА ИЛИ ПЕТАРДА - што одекна од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

БОМБА ИЛИ ПЕТАРДА - што одекна од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Спасовски, Ангеловска и Бектеши летаат за Лондон, ќе се борат за проекти од европските банкари

Спасовски, Ангеловска и Бектеши летаат за Лондон, ќе се борат за проекти од европските банкари

АКО КОРИСТИТЕ ПЛИНСКИ БОЦИ - никако грејни тела во нивна близина и вентилите да се добро затворени

АКО КОРИСТИТЕ ПЛИНСКИ БОЦИ - никако грејни тела во нивна близина и вентилите да се добро затворени

И Вангеловски се огласи за снимката: Заев нстапува како моќник, тогаш немаше активен предмет на СЈО

И Вангеловски се огласи за снимката: Заев нстапува како моќник, тогаш немаше активен предмет на СЈО

(ВИДЕО) Како Град Скопје ја исчисти депонијата кај Железничка станица

(ВИДЕО) Како Град Скопје ја исчисти депонијата кај Железничка станица

ФИЛИПЧЕ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ: Четворица се борат за живот, во болница е и бремена жена

ФИЛИПЧЕ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ: Четворица се борат за живот, во болница е и бремена жена

МВР со детали за експлозијата - еве што се случило

МВР со детали за експлозијата - еве што се случило