16 Октомври, 2021
0.0292

ИНВЕСТИТОРИ ЌЕ ИМА АКО ИМААТ ДОВЕРБА ВО ВЛАДАТА: Битиќи - Македонија ќе биде енергетски стожер на Балканот

Објавено во: Економија 14 Октомври, 2021

Македонија ќе стане енергетски стожер на Западен Балкан, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на самитот на Западен Балкан кој во Скопје го организира The Economist. На дискусијата за закрепнувањето на економиите и државите во постковид периодот Битиќи зборуваше за предизвиците со кои се соочува домашната економија. Во услови на енергетска криза на меѓународен план, рече дека Македонија е посветена да инвестира за да ја подобрува конкурентноста на економијата, но и доста енергетски инвестиции.

„Земјите од овој регион и Југоисточна Европа треба да работат на синџирите на снабдување кои во моментов не се одржливи. Ова ќе не доведе до регионално напредување и затоа велам ајде да ја јакнеме регионалната конкуренција. Секако сметам дека Северна Македонија е конкуретнтна од неколку аспекти, особено географската локација, центар на главни енергетски коридори и затоа можеме да станеме енергетски стожер на Балканот. Секако и определбата на Владата за поддршка на инвестициите, рече Битиќи.

Побара приватниот сектор да се дигитализира и да се прилагоди.

Поранешниот претседател на Еврогрупата Јерун Диселблум рече дека мора да се работи на зголемување на продуктивноста на трудот, а за постковид периодот дека клучни се фискалните, монетарните и структурните реформи.

„На фискален фронт има доста можности и предизвици. Дали ги трошиме парите на вистински работи, тоа треба да се запрашаме. Сега е важно да се инвестира во образование, затоа што сега е добро и има изгледи за раст, но колку ова ќе трае. нема ли да има следен нов шок?Што ако има?За ова треба да се размислува. Во однос на монетарната политика исто така има некои можности, ЕЦБ вели дека нема лимити и ќе помогне но секако дека има. Таа треба да обезбеди инструменти за потенцијални шокови и да пресретне идни шокови, рече Диселблум.

Додаде дека најважни се структурните реформи и рече дека сите инвеститори треба да се сигурни и тоа треба да го обезбедат Владите.

Кога зборуваме за инвестиции мора да се обезбеди дека тие инвеститори ќе имаат доверба во Владата. 

„Сите прашуваат дали може да инвестирам, дали можам да и верувам на Владата, дали ми е заштитетн капиталот, дали ќе бидам заштитен како малцински акционер, дали има корупција, дали системот е ефикасен, рече Диселблум. 

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Пластични кеси: Ќе чинат 15 денари, но дали навистина ќе бидат биоразградливи?

Пластични кеси: Ќе чинат 15 денари, но дали навистина ќе бидат биоразградливи?

Работници организираат протест во „Бучим“ по смртта на двајцата алпинисти

Работници организираат протест во „Бучим“ по смртта на двајцата алпинисти

На „Синцеритас“ му тргна на берзата, производителот на медицински канабис издаде втора емисија на акции

На „Синцеритас“ му тргна на берзата, производителот на медицински канабис издаде втора емисија на акции

Макрадули потврди дека вработените во пошти добиле плата

Макрадули потврди дека вработените во пошти добиле плата

Вредноста на биткоинот се искачи до рекордни 60.000 долари

Вредноста на биткоинот се искачи до рекордни 60.000 долари

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПОШТА НА ПРОТЕСТ: Плати нема, друштвото е во финансиска криза

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПОШТА НА ПРОТЕСТ: Плати нема, друштвото е во финансиска криза

ДЕСПОТОВСКИ ОД САМИТОТ: Повеќе не сакаме инвеститори чија цел е ефтина работна сила

ДЕСПОТОВСКИ ОД САМИТОТ: Повеќе не сакаме инвеститори чија цел е ефтина работна сила

Семеен дом осигуран со 3,2 милиони евра, највисоката осигурена сума за имот на физичко лице

Семеен дом осигуран со 3,2 милиони евра, највисоката осигурена сума за имот на физичко лице

Заев во посета на ТЕЦ Осломеј: Шампиони во регионот во раст на обновливи извори

Заев во посета на ТЕЦ Осломеј: Шампиони во регионот во раст на обновливи извори