24 Октомври, 2020
0.0218

Ќе бидеме сведоци на поголемо ширење на коронавирусот, тврди Бил Гејтс

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Октомври, 2020

Ќе биде многу полошо од претходно, вели првиот човек на „Мајкрософт“, Бил Гејтс за вториот бран, објави Политико. 

Тој изјави дека постои голема шанса да бидеме сведоци на поголемо пренесување на вирусот.

„Сите бројки растат и постои голема шанса да бидеме сведоци на поголемо ширење на коронавирусот. Додека не дојде новата заштита. Но, она што го имаме моментално е нашето однесување, заштитните маски и почитувањето на сите мерки“, рекол Гејтс.

Гејтс и неговата сопруга Мелинда се на чело на нивната фондација која што донира стотици милиони долари за испитувањето на коронавирусот, како и за пронаоѓање на вакцина.

Во светот сега има 38.8 милиони заразени. 

САД е на врвот, а потоа следат Индија, Бразил и Русија. 

Можеби ќе ве интересира

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели