07 Октомври, 2022
0.0328

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Објавено во: Македонија 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Македонка од Окленд е еден од најдобрите возачи на Убер во светот. Марика Шутиновска, 69-годишна жена има 16.400 патувања со Убер и до нејзиното име има оценка со пет ѕвездички од компанијата за споделување на возење.

Оваа пензионерка вози 13 години, од кои осум за Убер. Иако во последниве години, Убер беше предмет на правна расправија за тоа што претставува вработен и компанијата беше критикувана за кратење на заработката на возачите, сепак, има и добри приказни поврзани со неа.

Шутиновска сака да вози како хоби за да е зафатена и надвор од дома за време на нејзиното пензионирање. Таа вози од 7 до 14 часот околу планината Еден, објавува „Stuff“.

- Толку е добро да се биде малку надвор, инаку што би правел дома? Се расправам со мојот партнер? Вака се чувствувам многу убаво, толку е добро кога на луѓето им се допаѓаш и ти даваат добра ѕвезда - рече таа.

Црвената Тојота, која ја вози Шутиновска ја нарекува нејзин „најдобар пријател“, и појаснува дека најчесто пренесува патници кои од планината Еден патуваат кон градот, или ученици во училиште. 

- Ние ја работиме работата што јавниот превоз не може да ја направи - рече таа.

Нејзината тајна за добар рејтинг е чист автомобил, професионален фустан, само разговор со возачот ако сака да зборува и непречено возење.

- Не брзам никаде... само бидете трпеливи, не се расправајте со луѓето, уживајте во возењето, само бидете трпеливи и возете нормално, не треба да брзате дури и ако имате работа - дополнува Шутиновска.

Во Македонија Шутиновска била архитект, таа во Нов Зеланд се преселила во 2000 година, но не успеала да ја искористи својата диплома и да продолжи да работи во својата професија.

Шутиновска вели дека обично им дава пет ѕвезди на своите муштерии, таа дури би му дала позитивна оцена на клиент кој повраќа во нејзиниот автомобил, но да успее тоа да го направи во една од торбите за повраќање на авиокомпаниите што ги собрала од нејзините патувања во странство и ги чувала во кутијата за ракавици.

- Возев порано ноќе, па имав работа со пијани луѓе, но тие воопшто не се тешки - само треба да бидете љубезни со нив, да не ги правите нервозни и само да им дадете вреќа за повраќање за секој случај. Тие само сакаат да си одат дома, не се чувствуваат толку добро, дури и ако се пијани - вели Шутиновска.


Успешната пензионерка посочува дека нејзиниот рејтинг на почетокот не бил пет ѕвезди, но добила толку многу во последните години што нејзиниот просек сега се покажува како пет ѕвезди на апликацијата.

Нејзиниот сопруг, за кој рече дека исто така возел Убер, бил љубоморен на нејзиниот рејтинг, рече таа.

Таа препиша дел од нејзиниот висок рејтинг на пријателскиот карактер на локалните жители.

- На Новозеланѓаните секогаш им велам дека заостануваат околу 50 години во споредба со односот и постапките на Европејците, како и поголемиот дел од луѓето во светот, вклучително и во Македонија. Луѓето се понервозни, не сакаат да разговараат со вас, тие се воопшто непријателски - рече таа.

Убер не можеше да го даде рангирањето на Шутиновска.

Сепак, во соопштението се вели: „Во Убер, возачите и луѓето за испорака се во срцето на сè што правиме и сакаме да слушаме членови на заедницата на Убер како комуницираат со платформата на позитивни начини“.

Фото: Принскрин/ Stuff

Можеби ќе ве интересира

Групна тепачка имало на Градскиот базен во Виница

Групна тепачка имало на Градскиот базен во Виница

Се стресе околината на Струмица

Се стресе околината на Струмица

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ