24 Октомври, 2020
0.0426

Во една европска земја до средината на ноември ќе нема места на интензивна нега

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Октомври, 2020

Во Белгија постои страв дека до средината на ноември ќе нема места на интензивна нега. 

Хоспитализациите го надминаа прагот од 200 нови дневно, во споредба со сто минатата недела. 

На 9 октомври беа регистрирани над 7.000 новозаразени,а засегнати се сите возрасни групи.

Здравствените власти почнаа и официјално да предупредуваат за втор бран од коронавирусот во земјата. 

Велат дека ако не се намалат итно бројките одделите за интензивна нега ќе бидат сатурирани за еден месец, јави дописничката на МИА од Брисел.

Портпаролот на Кризниот штаб, Ив Ван Латем, на денешната прес конференција порача дека зголемувањето на бројот на новозаразени од Ковид-19 е алармантно. Изминатата недела во просек се заразени над 5.000 лица дневно, што значи дека стапката на новозаболени двојно се зголемува на секои седум дена.

Главниот град Брисел е посебно погоден, за прв пат дваесет отсто од тестовите се позитивни, изјави портпаролот.

Во земјата досега починаа над 10.000 луѓе од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели