22 Февруари, 2024
0.0298

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Објавено во: Економија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Месната индустрија, месарниците и маркетите велат дека цената е висока токму поради недостигот.

Килограм џимиринки во Република Српска чини и до 36 конвертибилни марки, што, за споредба, треба да се издвои за три килограми свински бут. Имено, како што велат од месните индустрии, месарниците и маркетите ширум Српска, цената годинава е висока токму поради недостигот на овој деликатес.

Цените вртоглаво растат

Драгица Ѓукиќ Татиќ, директорка на месната индустрија „Мана“ од Српч, за „Независне новине“ вели дека на пазарот има недостиг од џимиринки, па не чуди што цената оваа година е многу висока.

„Сега имаме ситуација кога имаме свињи кои се од таква раса што немаат многу цврсто масно ткиво од кое се прават чварки, туку се месести“, рече Татиќ Ѓукиќ и додаде дека со чварки снабдуваат неколку пазари низ Српска.

„Цената на чварките по килограм што ги продаваме, во зависност од купувачот, кој има попуст, се движи од 30 до 33 марки за килограм“, рече Татиќ Ѓукиќ.

Лазо Шешиќ, сопственикот на Месница код Лаза од Бањалука, вели дека немањето џимиринки на пазарот ја диктира цената и посочува дека тие се исклучително квалитетен производ и дека цената не треба да чуди. И тврди дека недостигот е пред се поради недостиг на крупни свињи.

Можеби ќе ве интересира

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“