06 Март, 2021
0.0239

Силјановска со одговор ако стане претседател на која држава ќе и се заколне

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2019

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. 

Силјановска во Сител интервјуто вели ќе ја почитува реалноста, но при секоја прилика ќе укажува на проблемот како е променето името на државата.

„Претседателот на Собранието ги распиша изборите на Република Македонија ако бидам претседател тогаш ќе чуете како ќе се заколнам, јас го почитувам уставот и законите и согласно со тоа ќе се однесувам кон заклетвите“, вели Силјановска.

-Јас ќе ја почитувам реалноста, а ниту ќе го вадам називот или ќе ги фрлам печатот, но при секоја прилика дома и надвор ќе укажувам на проблемот со кршењето на меѓународното задолжително право и Уставот на РМ, тоа е сферата на мислата а не на акцијата-потенцира Силјановска.

Таа меѓудругото потсети дека премиерот и министрите се заколнаа пред Уставот на РМ и во ниту една програма не најавила промена на името, но како што вели таа, тие немаат никаков проблем со тоа.

Можеби ќе ве интересира

КОРОНАТА „СИ ГАЗИ“ ВО ЗЕМЈАВА - имаме 722 нови случаи и деветмина починати

КОРОНАТА „СИ ГАЗИ“ ВО ЗЕМЈАВА - имаме 722 нови случаи и деветмина починати

ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИЗЈАСНИЈА: Ќе преговараме за експертска Влада, но само ако на чело е натпартиска личност

ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИЗЈАСНИЈА: Ќе преговараме за експертска Влада, но само ако на чело е натпартиска личност

МУЗИЧАРИТЕ ДО ВЛАДАТА - Немаме настапи цела година, бараме уште по 43.000 денари до крај на месецов

МУЗИЧАРИТЕ ДО ВЛАДАТА - Немаме настапи цела година, бараме уште по 43.000 денари до крај на месецов

ЦЕЛО ДУИ ДОЈДЕ НА СЕЧЕЊЕ ЛЕНТА НА СПОРТСКА САЛА - Артан Груби заборави да ја спомене Мила Царовска

ЦЕЛО ДУИ ДОЈДЕ НА СЕЧЕЊЕ ЛЕНТА НА СПОРТСКА САЛА - Артан Груби заборави да ја спомене Мила Царовска

АХМЕТИ КОНТРА ЗАЕВ - опозицијата треба да е критичар, а не внатре во власта

АХМЕТИ КОНТРА ЗАЕВ - опозицијата треба да е критичар, а не внатре во власта

ЈАНИ МАКРАДУЛИ СО ОРИГИНАЛНА ИДЕЈА - за 8 март можете да нарачате и испратите подарок по пошта

ЈАНИ МАКРАДУЛИ СО ОРИГИНАЛНА ИДЕЈА - за 8 март можете да нарачате и испратите подарок по пошта

Мицкоски засега без коментар на предлогот на Заев за заедничка Влада

Мицкоски засега без коментар на предлогот на Заев за заедничка Влада

ЗАЕВ ПУШТИ ПОЛИТИЧКА БОМБА - Им нудам на ВМРО-ДПМНЕ заедно да формираме Влада, како во Германија

ЗАЕВ ПУШТИ ПОЛИТИЧКА БОМБА - Им нудам на ВМРО-ДПМНЕ заедно да формираме Влада, како во Германија

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик